Küreselleşme, sermaye hareketleri ve krizler 1980 sonrası Türkiye örneği
Globalization, capital movements and crises the case of Turkey after 1980s
  1. Tez No: 132772
  2. Yazar: ALİ İHSAN YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMEDDİN BAĞDADİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan sonra uluslararası fınansal piyasaların entegrasyonu, sermaye hareketleri önündeki engellerin kaldırılması temeline dayanan uluslararası ekonomi politikaları gelişmekte olan ülkeleri etkilemiştir. Bu yeni politikalar aynı zamanda teknoloji alanında yaşanan ilerlemeler ile desteklenmiştir. Diğer taraftan, ulus-devlet anlayışının yeni yorumu bu politikaların uygulanması bakımından uygun bir durum yaratmıştır. Bu yeni süreçte birçok gelişmekte olan ülke ekonomik sistemlerini değiştirmiş, finansal liberalleşme politikaları uygulamış ve sermaye hareketleri önündeki engelleri kaldırmıştır. Bu politikaların temel amacı, ekonomik kalkınma ve büyüme konusunda başarılı olmaktır. Fakat 1990'lı yıllardan sonra gelişmekte olan ülkeler, sık sık ekonomilerine ağır maliyetler getiren ve iktisadi büyümelerini engelleyen finansal krizlerle karşılaşmışlardır. Bu krizlere bakıldığında, yeterli hazırlık olmadan uygulanan finansal liberalleşme politikalarının, kısa vadeli sermaye hareketlerinin ve yapısal ekonomik sorunların finansal krizlerin gelişiminde önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Özellikle finansal liberalleşme politikalarının uygulanması sonrasında, kısa vadeli sermaye hareketleri artmış ve bu da gelişmekte olan ülke ekonomilerinin dengelerini derinden etkilemiştir. Bu çerçevede, bu çalışmada temel olarak; finansal liberalleşme, kısa vadeli sermaye giriş ve çıkışları, gelişmekte olan ülkelerin 20 yıldır yaşadıkları finansal krizler ve özellikle yeni dünya düzeninin Türkiye ekonomisine etkileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the beginning of the 1970s international economic policies based on the integration of financial markets and the removal of obstacles before capital movements have affected developing countries. These new policies, at the same time, have been boosted by the improvements in the field of technology. On the other hand, the new interpretation of national-state concept have created suitable situation for the implementation of these policies. In this new process, many developing countries have changed their economic systems, implemented financial liberalization policies and removed the obstacles before capital movement. The main object of these policies is to succeed in economic growth. Nevertheles, during the 1990s developing countries have faced frequent financial crises which have brought heavy costs over their economies and created barriers to their economic growth. Looking at these crises, it is well recognized that the application of financial liberalization without adequeate preparations, the short term capital movements and the structural economic problems played important roles in the development of financial crises. In particular, after the implementation of financial liberalization policies, the short term capital movements have increased and deeply affected the balance of developing countries' economies. In this framework, this study mainly argues and evaluates financial liberalisation, short term capital inflows and outflows, financial crises developing countries have experienced over twenty years and their particular effects on the Turkish economy.