Etkin öğrenme yaklaşımının Türkçe öğretiminde kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers opinion on the implemention of active learning approach in teaching Turkish
  1. Tez No: 132812
  2. Yazar: FİLİZ YILDIZ ÖZKARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi İlköğretim Okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin Etkin Öğrenme Yaklaşımı etkinliklerini Türkçe dersinde ne derecede uyguladıklarını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında, Ankara ili, Keçiören, Çankaya, Mamak ve Yenimahalle ilçelerindeki okullarda görevli sınıf öğretmenleri; örneklemini ise bu okullar içerisinden seçilen sosyo- ekonomik düzeyleri farklı 15 okul, bu okullarda görev yapan 157 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada“Betimleme Yöntemi”kullanılmış, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket verilerini desteklemek amacı ile öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Etkinliklerin uygulanma sıklığı ile ilgili verilerin analizinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama, etkinlikleri uygulayan öğretmenlerin mezun oldukları okullar açısından farklılık gösterip göstermediklerini belirlemek için, t testi kullanılmıştır. Araştırmanın yedinci ve sekizinci alt problemlerinin çözümünde ise tek yönlü varyans analizi tekniğinden yararlanılarak ortalamalar arası fark test edilmiştir. Ayrıca farkın hangi ortalamalar arasından kaynaklandığını belirlemek için de Post Hoc testlerinden LSD ikili karşılaştırmalar testi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0.01 benimsenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan anketin kapsam geçerliliği için uzman kanılardan yararlanılmış, güvenilirliği için ise, Cronbach Alpha Katsayısı hesaplanmıştır. Cronbach Alpha katsayısı 0.92 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada sonuç olarak şu yargılara varılmıştır. 1. Resmi okullarda görevli öğretmenler Türkçe dersi dinleme becerisi kazandırmada belirtilen etkinliklerden en çok, öğrencilerin dinledikleri arasında neden-sonuç ilişkisi kurmalarını sağlama etkinliğini uygulamaktadır. 2. Resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri, Türkçe dersi konuşma becerisi kazandırmada belirtilen etkinliklerden en çok öğrencilerin okuma parçasını, öyküyü, masalı ya da şiiri konuşarak canlandırmalarına olanak sağlama etkinliğini uygulamaktadırlar.11 3. Resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersi okuma becerisi kazandırmada belirtilen etkinliklerden en çok, ses tonlarını metindeki işlenen temaya göre ayarlamalarını isteme etkinliğini uygulamaktadır. 4. Resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersi yazma becerisi kazandırmada belirtilen etkinliklerine en çok yarım bırakılmış bir öyküyü (şiiri, makaleyi, fıkrayı) tamamlama çalışması yapma etkinliğini uygulamaktadır. 5. Resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersinde, tümleşik dil becerileri öğretiminde belirtilen etkinliklerden en çok, öğrencilerden soru sormalarını ve tartışmalara katılmalarını bekleme etkinliğini uygulamaktadır. 6. Etkin öğrenme yaklaşımında yer alan etkinlikler bakımından resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri ile mezun oldukları okullar açısından farklılık gösteren sınıf öğretmenleri arasında, mezuniyeti Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü olanların lehine anlamlı fark bulunmuştur. 7. Öğretmenlerin meslekteki kıdemindeki farklılıklarla etkinlikleri uygulama düzeyleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Öğretmenlik mesleğinde 16 yıl ve daha fazla çalışan öğretmenlerin bu etkinlikleri 5-10 yıl ve 1 1- 16 yıl kıdemli öğretmenlerden daha fazla uyguladıkları bulunmuştur. 8. Etkin öğrenme yaklaşımında yer alan etkinliklerin uygulanmasının okulların sosyo-ekonomik durumlarına göre değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Düşük sosyo-ekonomik düzeydeki okullar ile yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki okullar arasında ve ayrıca orta sosyo- ekonomik düzeydeki okullar ile yüksek sosyo ekonomik düzeydeki okullar arasında da manidar bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to put forward the degree, by which the class teachers in Primary Education Schools related to the Ministry of National Education apply the activities of“Effective Learning Approach”in Turkish Language courses. The population of the study consists of the class teachers in Ankara province, Çankaya, Keçiören, Mamak and Yenimahalle districts schools at 2002-2003 academic year, and the sampling group consists of 15 schools with different socio economic levels, chosen among above mentioned schools, and 157 class teachers in these schools.“Descriptive Method”was used in this study, and the data was collected by means of quastionnaires. In order to support the quastionnaire data, interviews with the teachers were carried out. t test was administered in order to determine whether the frequency of activities practices together with percentage, frequency and the mean in the data analysis differed according to the schools from which the teachers were graduated. In the solution of the seventh and eighth sub-problems of the study, the difference among the means was tested by using the one direction analyses of variance technique. In addition, in order to determine through which means the difference was resulting, LSD double comparison test among the Post Hoc tests was administered and the significance level was 0.01. Experts 'opinions were used for the content validity of the questionnaire, prepared by the researcher, and for its reliability Cronbach Alpha Coefficient was found as 0.92. In this study, results are given as follows: 1. The teachers in primary schools, among the activities stated in Turkish Language course,mostly use the activity of cause - effect relation between what they listen to in listening comprehension.IV 2. The class teachers in primary schools, among the activities stated in Turkish Language course, mostly use the activities of animating the reading part, story, folk tale or poem in speaking. 3. The class teachers in primary schools, among the activities stated in Turkish Language course mostly use the activities of asking students for adjusting their voice according to the text theme in reading. 4. The class teachers in primary schools, among the activities stated in Turkish Language course mostly use the activity of completing the uncompleted story (poem, article, anecdote) in writing. 5. The class teachers in primary schools, among the activities stated in integrated language skills education, mostly use at the Turkish Language course the activity of expecting the students to ask questions and participate to the discussions. 6. From the point of activities taking part in the efficient learning approach, between the class teachers in primary schools and those differing according to their graduation schools, the difference was found in the favour of those graduated from the Department of class Teaching, Faculty of Education 7. It was also examined whether there was a significant difference between the teachers' occupational seniority and their level of activity implementation. It was found that, the teachers worked in the teaching profession for 16 years and more were more using these activities than those with 5-10 years and 11-16 years seniority. 8. It was determined that the implementation of activities taking place in the efficient learning approach, differed according to the socio-economic levels of schools. It was also determined that there was a significant difference between the low socio-economic level schools and high socio-economic level schools, and between the middle socio-economic level schools and high socio-economic level schools as well.