The Turkish-Greek dispute and Turkey's relations with the European Union
Türk-Yunan uyuşmazlığı ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri
  1. Tez No: 132813
  2. Yazar: ARZU BENSU EKEN
  3. Danışmanlar: DR. EMEL GÜLDEN OSMANÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Türkiye'nin Yunanistan ile ilişkileri, Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) 1981 'de üye olması ile yeni bir boyut kazanmış ve AB üyesi Yunanistan da Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini büyük ölçüde etkilemiştir. Yunanistan'ın üyeliği bir taraftan, AB'nin Yunanistan'ın Ege Sorunları ve Kıbrıs ile ilgili tezlerini destekler bir tavır almasına; diğer taraftan da Yunanistan'ın AB mekanizmalarını kullanarak Türkiye'nin tam üyeliğini çıkmaza sokmasına sebep olmaktadır. Ancak, siyasi kriter olarak Türkiye'nin önüne konan Ege Sorunları ve Kıbrıs, Yunanistan'ın lehine çözülse bile Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine AB Komisyonu'nun raporları doğrultusunda başlanması söz konusu olmayabilir. Bu çalışmanın amacı, Türk- Yunan uyuşmazlığının Türkiye-AB ilişkilerindeki sürece etkilerini incelemektir. Çalışmada ayrıca siyasi kriter olarak Türkiye'nin tam üyeliliğine engel teşkil ettiği öne sürülen sorunlar kendi dinamikleri çerçevesinde ve açıklayıcı olması açısından önemli noktalan ile İrdelenmektadir. Çalışma boyunca; Türkiye, AB, Yunanistan üçlüsü arasındaki ilişkinin sorunsalı ve değişen boyutu; uluslararası konjonktür, iç ve dış dinamikler, tarafların tutum ve tezleri açısından ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The relations between Greece and Turkey entered into a new phase with Greece's acceptance to the European Union (EU) as a full member in 1981. Since that time, Turkey's relations with the EU have been greatly affected by Greece. Greece as a full member has used each and every mechanism in EU to apply pressure on Turkey concerning bilateral problems such as Cyprus issue. On the other hand, Greece's efforts caused a pro-Greek bias in EU's attitude towards Turkey. In addition, there is a possibility that even the disputes like Cyprus and Aegean between Greece and Turkey have been solved, EU might still be unable to accept Turkey as full member as a result of unfavorable Commission report. Therefore, this thesis aims to analyze the effects of Turkish-Greek rivalry on Turkey's membership process to EU. The main causes of dispute between Turkey and Greece that are considered as obstacles to Turkey's membership are dealt with in detail. Throughout the study the main theme is the presentation of the interwoven relations among the triangle; namely Turkey, Greece and EU. Besides the evaluation of the international conjuncture, the influence of internal and external developments on the arguments and policies of bom countries are also taken into account.