Baraklı Aşık Mahgül ve repertuvarı
The Bard of Mahgül of Barak and his repertoire
  1. Tez No: 132816
  2. Yazar: RUMİ ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gaziantep ili Nizip ilçesinde yaşayan ve Barak Türkmenlerinden olan Baraklı Âşık Mahgül'ün hikâye repertuvan yeni yöntem ve yaklaşımlarla incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamına dahil edilen bölümleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Çalışma, giriş hariç toplam üç bölümden oluşmaktadır. Giriş dahil her bölüm ilgi durumuna göre alt başlık sayıları arttırılarak konular en ince ayrıntılarına kadar irdelenmiştir. Giriş bölümünde, çalışmada kullanılan yaklaşım ile ilgili sözlü kültür teorileri tartışılmıştır. Sözlü kültür kavramı ve teorisi adı altında açılan başlıklarda; Sözlü ve yazılı kültür kavramı, sözlü kültür ürünlerinin yayılması, sözlü kültür ürünlerinin işlevleri, sözlü kültürde mesaj ve iletişim problemleri, sözlü kültür ve sosyal çevre ilişkisi gibi kavramlar tartışılmıştır. Söz konusu kavramları tartışmaktan maksat, inceleme konusu olan ve sözlü kültür bilimi kapsamında yer alan halk hikâyelerini ve hikâyeciliğini bu çerçevede, bir kaynak kişi (hikâyeci/Âşık)'nin repertuvarında bulunan hikâye metinlerine uygulama düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Sözlü kültür ürünlerinin incelenmesinde yeni bir bakış açısı olarak ortaya çıkan ve“Metni anlamak için metnin anlatıldığı ortamı anlamak gerekir”şeklinde özetlenebilecek icra/gösterim (performans) kuramı, çalışmanın temel yaklaşımını oluşturmuştur. Bundan dolayı, giriş kısmında, sözlü kültür ürünleri ve performans teori arasındaki ilişkiler tartışılıp, söz konusu teorinin hikâye metinlerine uygulanması ile ilgili bilgiler verilmiştir.11 Giriş kısmında yer alan bir başka husus ise, araştırma alanı, araştırma konusu olarak ele alınan bölgede, sözlü anlatım geleneğini yaşatan topluluğun tarihi ile ilgili bilgilerdir. Çalışmanın birinci bölümünde, Barak yöresinde hikâyecilik, hikayeciler ve hikâye konulan tartışılmıştır. İkinci bölümde hikayeci/âşığımız Baraklı Âşık Mahgül'ün hayatı, soyu, sanatkârlığı ve repertuvan; Barak müziği ve Âşık Mahgül'ün müzik icrası kaynak kişinin dinleyici muhiti, hikâye metinlerinde yer alan türkülerin yapısı ve işlevleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, hikâye metinlerinin tahlilleri ile ilgilidir. Söz konusu bölümlerin ve onların alt başlıkları altında, hikâyelerin dil ve üslûp özellikleri, hikâyede yer alan benzetmeler, deyimler, söz kalıpları yanı sıra, hikâyelerin motif halkaları, tema, zaman, mekân, şahıs kadrosu, anlatım tarzı açısından incelenmiştir. Bu bölümün devamında hikâyeler, icra/gösterim (performans) açısından incelenmiştir. Bu incelemede şu konulara temas edilmiştir: İletişim açısından hikâyelerin yapısının şekillenişi ve hikâye anlatımında kurgu teknikleri, iletişim açısından hikâyelerin yapısını şekillendiren ana unsurların meydana getirdiği kalıplaşmalar ve meydana geliş süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. İcranın gerçekleşmesi esnasında; anlatıcı/âşık, seyirci/dinleyici, anlatıcı ve dinleyici arasında, anlatım ortamı içinde, iletişim araçları ve yollarıyla icra esnasında dilin kullanımı gibi konuların işlenmesiyle çalışma tamamlanmıştır. Çalışmaya; sonuç, kaynakça, sözlük ve inceleme konusu metinler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, folk-tale repertoire of Bard Mahgül living in Nizip province in Gaziantep were analyzed using different methods and approaches. The content of the study can be summarized as follows: The study consists of three chapters except introduction part. In every chapter including introduction chapter, related topic was analysed in details using increasing subheadings. In the introduction chapter, theories of Oral Culture used in the study was discussed. In the subheadings of the term oral culture and thycory, the term oral and oral culture, the spread of the works of oral culture, the functions of oral culture, the problems occurring in the communication of oral and written culture, the relationship between oral culture and social environment were discussed. The aim of discussing these terms is to use them in the analysis of the folk tales included in oral culture and the repertoire of the primary source person (bard/ story teller). The performance theory which is considered as a new approach to analysis of the works of oral culture and defined as“in order to understand the cultural work, one must understand the environment in which it occurred”was taken as the main approach for this study. For this reason, in the introduction chapter the relationship between the works of oral culture and the performance theory was discussed and the method of application of this theory to the folk tales was told. Another significant point stated in the introduction chapter is the information about research field, research topic the history of the people who are trying to keep the tradition alive. In the first chapter of the study topics such as story-telling, short- tellers and tales in Barak Province were discussed. In the second chapter the life, literary personality and repertoire of the Bard Mahgül of Barak; the Barak music and performance of Bard Mahgül of Barak were introduced. , the audiences of the source person, the structures and functions of the songs used in the tales were given. The third chapter of the study are related to the analysis of theIV tales. Under these headings not only the explanations of the linguistic and stylistic characteristics of the tales, figures of speech, idioms and phrases; but also motifs, theme, time, place, characters and telling style of the tales were analysed. The continue of this chapter of the study the tales were analysed from the point of performance. In this analysis following are discussed; the formation of the structures of the tales, main factors or elements which cause certain patterns and the process of formation of the these patterns. In the occurrence of performance the use of the language between the teller/ bard, spectator/ audience and story teller/ audiences was analysed. Result, references, dictionary and tales were added to the study.