Çağdaş eğitim metotlarının ilköğretim yapılarının tasarımı üzerindeki etkileri
The Effects of the contemporary education methods on the design of the primary school buldings
  1. Tez No: 132815
  2. Yazar: NALAN SARA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, günümüzde kullanılmakta olan çağdaş eğitim metotlarının ilköğretim yapılarının tasarımı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma 4 bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, günümüze kadar gelen eğitim felsefeleri ve Plato'dan Devvey'e kadar eğitim psikolojisinin tarihsel gelişimi incelenmiş, günümüzde uygulanmakta olan çağdaş eğitim metotları araştırılmıştır. Daha sonra ilköğretim çağındaki çocukların gelişim özellikleri, fiziksel çevrenin çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri incelenmiş ve bu özellikler baz alınarak oluşturulmuş çağdaş öğrenme yöntem ve tekniklerine değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de uygulanan eğitim sistemi geçmişten bugüne kadar gelen aşamalarıyla ortaya konup, mimari düzenlemeler açısından da çeşitli saptamalara varılmıştır. Ülkemizde uygulanan eğitim sistemindeki ve tasarlanan ilköğretim yapılarındaki eksik ve yanlış uygulamalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle ilköğretim yapıları mimarisinin tarihsel gelişimine değinilmiştir. Uygun bir eğitim ortamı için gerekli genel tasarım kriterleri belirlenmiş, tasarım şartları; mekanda esneklik, kapasite, plan seçenekleri, mobilya ve donanım olanakları, fiziksel çevre şartları başlıkları altında incelenmiştir. Son bölümde ise incelemek üzere iki ilköğretim okulu seçilmiştir. Bu okullardan ilki Türkiye'den seçilmiş olan İzmir Işıkkent Eğitim Kampusu, ikincisi ise Rotterdam Arma Frank İlköğretim okuludur. Her iki örnek de öğrencilerin bireysel, sosyal yönlerden gelişmelerini sağlayacak mekan organizasyonları yarattığından ötürü, uygulanan eğitim sistemi açısından özgün olma çabası içinde olan okullardan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The target of this study is to research the effects of the contemporary education methods on the designs of the primary school buildings. Study has been divided into 4 chapters. The first chapter outlines the education philosophy from past to present and the historical development of education physiologies from Plato to Dewey. Then the development characteristics of the primary students and the physiological effects of the physical environment on the students has been research according to the results of contemporary learning methods and techniques. The second chapter has exposed that the education system in Turkey with its progress from past to present, findings an incorrect applications regarding the education system and the design of the present primary schools in Turkey. In third chapter has highlighted the historical development of primary schools* architecture. General design criteria's have been determined for the convenient education atmosphere under the headlines for example flexibility of space, capacity, plan options, furnitures, rigging possibilities and physical environment. In the last chapter two primary schools have been chosen to be investigated. One of these is Izmir Isik Lisesi in Turkey and the other one is Rotterdam Anna Frank School. The reason why they have been chosen is that both models have their own original style since they enhance their development opportunity for students individually and socially.