Denetim odakları farklı üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Study on irrational beliefs of the university students with different locuses of control in term of certian variables
  1. Tez No: 132832
  2. Yazar: PINAR AKMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada cinsiyet, fakülte, sınıf düzeyi değişkenleri açısından ele alınan denetim odakları farklı üniversite öğrencilerinin Akılcı Olmayan İnançları ile onay ihtiyacı, yüksek beklentiler, suçlama eğilimi, duygusal sorumsuzluk, aşırı kaygı, bağımlı olma, çaresizlik ve mükemmeliyetçilik alt ölçekleri arasında anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2002-2003 öğretim yılı güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Mühendislik ile Eğitim Bilimleri Fakültesinin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 4900 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise“random”olarak seçilen 1 164 birinci ve dördüncü sınıf öğrencileridir. Araştırma kapsamına giren öğrencilerin denetim odağının yönünü belirlemek için Rotter (1966) tarafından geliştirilen Dağ (1991) tarafından uyarlanan Rotter'in İç- Dış Kontrol Odağı Ölçeği ve Akılcı Olmayan İnançlarını belirlemek için Jones (1969) tarafından geliştirilen ve Yurtal-Dinç (1999) tarafından uyarlanan Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından araştırmanın bağımsız değişkenlerine yönelik Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar üzerinde SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programlar) ile istatistiksel işlemler yapılmıştır. Gruplamaya giren öğrencilerin bağımsız değişkenlere göre dağılımı, grupların ortalamaları ve standart sapmaları belirlenmiştir. Etkileşimlerin saptanması için İki Yönlü Varyans Analizi metodu kullanılmıştır. Ortak etkileşimin anlamlı olduğu durumlarda farkın nereden kaynaklandığını bulmak için t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, an investigation was carried out on whether significant differences occurred between the Irrational Beliefs and the demand for approval, high self-expectations, blame proneness, emotional irresponsibility, anxious overconcern, dependency, helplessness and perfectionism subscales of the students, who had different locuses of control and who were considered by means of the gender, faculty and class level variables. This study's population included 4900 students of the Educational Sciences and various Engineering Departments in Hacettepe University within the 2002-2003 fall term. The sample group was formed by 1 164 students from first and fourth grades, who were selected“randomly”. In order to determine the direction for the locus of control of the students who were under the scope of this study, Rotter's Internal-External Locus of Control Scale which was developed by Rotter (1966) and adapted by Dağ (1991) was used; and Irrational Beliefs Test which was developed by Jones (1969) and adapted by Yurtal-Dinç (1999) was used to determine the students' Irrational Beliefs. For the independent variables of the study, a Personal Information Form was used by the researcher. In this study, the statistical procedures were carried out by SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) on the results obtained through the data collection instruments. The students' distribution in groupings according to the independent variables, means of the groups and the standard deviation were determined. For the interactions to be determined, Two Way ANOVA Statistical analysis was used. In cases where common interaction was significant, t test was used in order to point out the reasons of this difference.