Örgüt kültürü değerlendirmesi ve bir uygulama
The Assesment of organizational culture and an application
  1. Tez No: 132833
  2. Yazar: EREN MİSKİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son 25 yıldır, örgütsel başarının anahtarı olarak görülen örgüt kültürü, örgüt üyeleri tarafından paylaşılan varsayımlar, inançlar ve değerler olarak tanımlanabilir. Örgüt kültürü birleştirilmiş veya parçalanmış olabilmektedir. Birleştirilmiş kültür, varsayımlar, inançlar ve değerlerin, örgüt üyeleri tarafından geniş çaplı kabul edilmesi ile oluşmaktadır. Parçalanmış kültürde ise örgüt üyeleri farklı varsayımlar, inançlar ve değerlerden etkilenmektedir. Bu bağlamda, örgüt kültürünün birleştirilmiş veya parçalanmış olması ve birleştirilmişlik/parçalanmışlık derecesinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı örgüt kültürünün değerlendirilmesi ve kültürün birleştirilmişlik/parçalanmışlık derecesinin belirlenmesidir. Çalışmada, hızlı değerlendirme yöntemi olan“Örgüt Kültürü Anketi”kullanılarak, Hacettepe Üniversitesi kültürü değerlendirilmiştir. Hacettepe Üniversitesi'nin üç idari biriminde gerçekleştirilen alan çalışmasında, örgüt kültürünün vurguladığı ve vurgulamadığı değerler araştırılmıştır. Üç birim arasındaki kültürel farklılıklar incelenmiş ancak yapılan istatistiksel testler sonucunda birimler arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi kültürünün, araştırma kapsamında yer alan birimler göz önüne alındığında bütünüyle birleştirilmiş kültür özellikleri içerdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational culture, which has been seen as a key to organizational success for the last 25 years, can be defined as the assumptions, beliefs and values shared by the organizational members. Organizational culture can be unified or fragmented. A unified culture exists when the assumptions, beliefs and values are widely shared by the organizational members. In a fragmented culture, organizational members can be affected by different assumptions, beliefs and values. In this context, it is important to know whether the culture is unified or fragmented and the degree of cultural unification/fragmentation. The purpose of the study is to assess the organizational culture and to determine the degree of cultural unification/fragmentation. In the study,“Organizational Culture Survey”which is a rapid assessment instrument has been used to assess the Hacettepe University's culture. With the study conducted at the Hacettepe University's three adminisrative unit, emphasized and de- emphasized cultural values were examined. The cultural differences among these units were analyzed. However, as a result of the statistical tests, no significant difference among these units have been found. The study has shown that Hacettepe University's organizational culture, when the three units have taken into consideration, demonstrates totally unified culture characteristics.