Geometrik biçimlerden sanat formlarına
Geometrical shapes to art forms
  1. Tez No: 132835
  2. Yazar: DİLEK KUYRUKCU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. M. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada geometrinin sanat tarihi içinde kapsadığı yer modern sanatı hazırlayan etmenler dikkate alınarak incelenmiştir. Geometrik biçimlerin sanat eserlerinde ön plana çıkması ve giderek tek başlarına kompozisyonu oluşturmaları modern sanat ile birlikte başlamıştır. Modern çağı ve bu çağın sanatını belirleyen ve biçimlendiren temel etmenler endüstriyel, teknolojik ve bilimsel gelişmelerdir. Bu nedenle bu çalışmada bu etmenler üzerinde önemle durulmuştur. Modern çağı ve sanatını belirleyen en önemli olgu soyutlamadır. Soyut düşünce modern çağa egemen olan bir kavram olarak bütün dünyayı etkisi altına almış, dünya kültür ve sanatını soyuta doğru yönlendirmiştir. Her ne kadar soyutlama eserin yapısı bakımından sanatta her zaman varolmuşsa da modern çağla birlikte ortaya çıkan soyutlama anlayışı kendinden önceki dönemlerden farklı bir yol izlemiştir. Soyut sanat önceleri bir içtepi, insan duygularının bir sonucu iken artık bilgi birikiminin ürünüdür. Modern çağın sanatı soyut'tur, doğadan ve klasik sanat İlkelerinden kopmuştur. Soyut sanat iki farklı eğilim içinde kendini göstermiştir. Bunlardan biri yalnızca renk ve çizgiye dayanan sanatçının iç dünyasına yönelik non figüratif bir sanat anlayışı, diğeri ise matematiksel ilişkilerle oluşturulan, geometrik soyutlamaya dayanan sanat anlayışıdır. Yapılacak olan bu çalışmada sanatı soyutlamaya götüren nedenler incelenerek, bilim ve sanat arasındaki iletişim üzerinde durulacak ve özellikle“Mathart”inceleme konusu olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the actors contributing to the origination of the modern art had been taken into consideration İn examining the presence of geometric patterns withm the history of art. As a matter of feet, the appearance of geometric patterns in work - of - arts as formal patterns and acquiring importance single - handedly as elements of composition had been realized with the introduction of the modern art. One of the major elements in the art of the modern era is the geometric art and from one point of view, it is thought that it would not be possible to clearly comprehend the modern art without comprehending the ambiance of the era, meaning the political, social and philosophical structure of the age. The fundamental concepts shaping the modern era and the approach to the perceptiveness of art in this era are the industrial, technological and scientific developments, thus such factors had been examined in detail within this study. The most important and main act in determination of the modern era and its approach to the concept of art is the abstraction. The abstract thought had entirely affected the world as the dominant concept of the modern age and oriented the culture and art of the work! to the abstraction. Even though abstractionism had always existed in the art without regarding the structure of the work - of - art, the perceptiveness of abstraction introduced with the modern era had pursued an altered direction from the previous periods. Being an inner reaction and the outcomes of the human emotions, the abstract art had turned out to become a consequence of the information accumulation. The art concept of the modern age is the abstract art and had been completely separated from the principles of the classical art approach. The abstract art had existed with two variant trends; the non - figurative art devoted to the inner understanding of the artist based only on the color and lines and the abstract geometric art only based on intellect and composed of affinities, calculations and compositions, purified of all emotions and taking the geometric patterns as a basis, regarding them as the most natural aspects.Ill In this study, the reasons that lead art to the abstraction would be examined, the communication between the art and the science would be considered and especially“Mathart”would be taken into consideration as the main subject.