Heykelde deformasyon
Deformation on sculpture
- Tez No: 132836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET 'Heykelde Deformasyon' konulu bu rapor belirli bir dönem boyunca gerçekleştirilen kuramsal araştırma ve uygulamaların (heykel) plastik çözümlenmesinde denenen düşünce ve yöntemlerin verilerinin değerlendirildiği bir çalışmadır. Nesneler, sanat yoluyla, her çağda, değişik anlayışlar ile anlamlandırılmaya çalışılmıştır, ilk çağ insanının yaptığı, mağara duvarındaki resimler ve kullandığı heykeller, onun yabancısı olduğu, içinde yaşadığı dünyayı çözmeye çalışmasının sonucudur. Sanat tarihinde göze çarpan en önemli unsurlardan biri de her dönemin kendine özgü bir biçim dili olduğudur, örneğin ilk bilinçli deformasyonun yapıldığı Helenistik dönem sanatçıları ile dışavurumcu sanatçıların yoğunluğu birbirine oranla daha farklıdır. Helenistik dönem sanatçısı duygunun coşkusunu ve şiddetini abartılı figürler ile hareketin devinimiyle dile getirir. Dışavurumcu sanatçıda ise imgesel yoğunluk daha icsel-bireysel bir nitelik kazanmıştır. Her yeni oluşum ve akım, kendi gelişimini getiriyordu. Dolayısıyla“her oluşum kendilerinden önce gelen sanat akımlarından etkilenmiş, her oluşum, kendisinden sonra gelişen sanat akımlarından etkilenmiştir. ”(Kahraman 1993 : 59). Doğada varolan nesneler, sanatçının duygu ve düşüncelerinin seçiciliği ile sanat yapıtına dönüşürken daha öznellik kazanır ve sanatçı dış gerçeklikle (nesneler) kendi gerçeği (duyum - sezgi - imgelem) arasında özel bağlar kurmuş olur. Böylece sanatçı nesneler arasından, kendi sanat sorunsalına çözüm öneren, imgesel olarak uygun düşen nesneleri seçer ve onları da kendi yöntemiyle deforme ederek sanat nesnesine dönüştürür. Sanatçı her dönemde kendini ifade etme ihtiyacı duymuş ve bunun sonucu olarak yeni biçimler yaratmıştır. Biçimin gücünü algılayan sanatçı bunu daha etkili hale getirmek için doğada algıladığı nesneyi“deforme”etmiştir. Çünkü“her sanatçı, yaratıcı olarak, kendine özgü olanı ifade etmek durumundadır.”(Kandinsky 1993:62). Böyle düşünüldüğünde, sanatçının kendini ifade etmesinin en önemli yöntemlerindenbiri olan deformasyonun plastik sanatlardaki önemi öne çıkmaktadır. Dolayısıyla heykelin ortaya koyduğu biçim sorunu ancak, sanatçının heykele vermek istediği etki yönünden çözümlenebileceğinden, heykel biçimsel düzenleme yönünden kendine özgü olmalıdır. Bu bağlamda, sanatçı, yapmak istediği etkiye bağlı olarak, biçimsel düzen (ekleme-çıkarma, değişim gibi) öğelerden herhangi birinin ifade olanaklarını temel almak koşuluyla heykelini düzenler.“Doğa kendi biçimini kendi amaçları için, sanatta kendi biçimini kendi amaçları için yaratır”.(Kandinsky 1983:519). Dolayısıyla konuya ilişkin biçim arayışlarının değerlendirilmesinde kullanılan nesnenin nesnel görünümüne bağlı kalmak yerine yaratılmak istenen biçim 'deforme' edilmiş şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulamalarda denenen plastik etki ; tek biçim planında simetri, denge, ritm gibi kompozisyon sorunları üzerinde durularak çözümlenmeye çalışılmıştır. Bir sözcük ile tanımlanamayacak olan uygulamalardaki etki özne açısından içsel bir ihtiyaca yanıt verebilecek bireysel bir ifade arayışı olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This report on“Deformation on Sculpture”is a study in which the results of the thoughts and methods tried in the plastic analysis of theoretical researches and applications that have been realized during a certain period has been evaluated. Objects have been tried to be given meanings with different understandings in all ages via art. The pictures on the cave walls and the sculptures made by the first human beings are the result of on effort to understand the unknown world they live in. One of the most important elements outstanding in the history of art is that every period has its own formal language unique to itself. For example; the intensity of the artist of the Hellenistic period which the first conscious deformation was made and that of the expressionists are comparatively different from each other. The artist of the Hellenistic period expresses the enthusiasm and intensity of emotion by exaggerated figures and the motion of movement. As for the expressionist artist, imaginary intensity has gained a more inner-individual quality. Every new formation and trend has brought about its own development. Consequently“Every formation has been influenced by the preceding art trends, every formation has been influenced by the following art trends.”(Kahraman 1993:59). While transforming into a work of art by means of the selective emotions and thougts of an artist, the objects existing in nature acquires more subjectivity and this the artist establishes private liasons between the outer reality (the objects) and his reality (senses intuition-imagery). From this point of view, the artist chooses the objects fitting his artistic concerns and deforming them through his method creates a work of art. The artist has felt the need for expressing himself in all ages and as a result of it he has created new forms. The artist who perceives the power of the form 'has deformed' the object which he perceives in nature to make it more impressive. Because“every artist, as the creator, must express what is onique to himself.”(Kandinsky 1993:62). From this point of view the significance of deformation, which is one of the most important self-expression methods of theartist, comes to fore. Thus, since the matter of form put forward by the sculpture can be solved only by giving the impression on the sculpture the artist desires, the sculpture must be unique to itself in formal composition. In this context the artist composes his sculpture by using expression posibilities of any elements of formal composition (such as addition-elimination, metamorphose) according to the impression he wonts to creata.“The nature creates its form for its own purposes, likewise the art creates its own form for its own purposes.”(Kandinsky1 983:51 9). Therefore instead of respecting objective appearance of the object used to evaluate the formal researches related to the theme, the form has been attempted to be realized in a 'deformed' way. The plastic effect, which has been tried in applications, has been attempted to be solved by focusing on composition matters such as symmetry in single form, balance and rhythm. The effect in the applications that cannot be defined by a single word, has been attempted to be dealt with as a search for on expression that is able to respond to on inner need for the subject.