İç mekan düzenlemelerinde modüler seramik separasyon
Modular ceramics separations in interior space arrangements
- Tez No: 132834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN DİZDAR TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET insanoğlu varolduğu ilk günden beri yaşam alanını oluşturmak için, kendini güvende hissettiği sınırlı bir hacim yaratmaya çalışmıştır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan mekan olgusu, bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenip düzenlenmeye başlamıştır.“iç Mekan Düzenlemelerinde Modüler Seramik Separasyon”başlıklı bu çalışmada, öncelikle mekanın tanımı, iç mekan öğeleri ve mekanın biçimlenmesinde birey gereksinmeleri incelenmiştir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan, mekanı bölme işlevini yerine getiren separasyonların, kullanım alanları ve çeşitleri anlatılmış, farklı malzemeden üretilmiş örneklerine yer verilmiştir. Bu araştırmaların sonucunda, esnek ve değişebilir kullanıma yönelik olması açısından, özgün modül tasarımları yapılarak, modüler seramik separasyonlar oluşturulmuştur. Seramiğin sanatsal ve işlevsel özelliğinin bir arada kullanılmasıyla, mekana hem görsel hem de sanatsal açıdan değer kazandıran düzenlemelerle, separasyonlara farklı bir yorum getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Eversince the beginning of his existence, mankind has been trying to create a confined volume in which he can feel secure. The fact of space resulting from this has formed and arranged itself according to the needs of the individual. In this study, titled as“Modular Ceramics Separations in Interior Space Arrangements”, primarily the description of space, interior space elements and individual needs in the arranging of the space have been considered. The areas of use and the types of the separations that appear in relation to these needs and serve to divide the space have been mentioned, as well as giving examples made of different materials. As a result of these studies, modular ceramics separations have been formed based on original modular designs because they have flexible and changeable usage. Employing the artistic and functional qualities of ceramics together, a new approach to separations have been achieved by means of both visual and artistic arrangements that enhance the space.