Cumhuriyet'ten günümüze Türk kara havacılığı
Turkish Army Aviation from republic to today
- Tez No: 132844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini muhafaza eden havacılık unsuru, insanlığın tarihi süreci içerisinde sürekli bir merak konusu olmuş ve gelişim göstermiştir. Bu gelişim içerisinde havacılık değişik alanlarda kullanılmıştır. Genel olarak da askeri ve sivil alanlardan bahsetmek mümkündür. Çalışmada havacılığın askeri kullanım alanının bir bölümünü teşkil eden Kara Kuvvetleri Havacılığının Cumhuriyet döneminden günümüze dek genel bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde dünyadaki havacılığın gelişmesi ile İlgili bilgi verildikten sonra, birinci bölümde Türk Havacılık tarihinin Kara Kuvvetleri Havacılığının kuruluşuna kadar geçen dönemi incelenmiştir. İkinci bölümde; Kara Kuvvetleri Havacılığının planlama, eğitim ve lojistik ünitelerinin yer aldığı Kara Havacılık Dairesi, Kara Havacılık Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve 901 'inci Hava Aracı Ana Depo ve Fabrika Komutanlığı hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'nin komşusu olan ülkelerin Kara Havacılık unsurları ile bir kıyaslaması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Türk Kara Havacılığının kuruluşundan günümüze değin aldığı görevlerden bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; Cumhuriyetten günümüze Türk Havacılık Sanayiinin gelişimi ve Türkiye'deki havacılık sektörünün Türk Kara Havacılığı ile ilişkisi incelenerek, Türkiye'nin niçin kendi hava aracım yapamadığı konusu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Aviation, maintaining the importance nowadays as in the past, has been interest of human being's history and has developed. During this development, aviation has been used in different areas. Generally, it is possible to say that these are military and civil areas. In this study, the evaluation of Turkish Army Aviation from republic period to today, which is the part of military aviation area, is tried to be made. After giving information of aviation's improvement in the world in the introduction, the history of Turkish aviation from past to the establishment of Turkish Army Aviation is mentioned in the first chapter. In the second chapter, the information is given about Army Aviation Department, Army Aviation School and Training Center Command and 901st Aircraft and Main Depot Factory Command, which are planning, training and logistic units of Turkish Army Aviation. Then, the comparison of Army Aviation units in neighbour countries has been made. In the third chapter, the duties of Turkish Army Aviation from establishment to today are elaborated. In the fourth and last chapter, the improvement of Turkish Aviation Industry from republic to today and the relationship between Turkish Aviation Industry and Turkish Army Aviation is examined. Furthermore, the subject why Turkey cannot produce her own aircraft, is discussed.