Cumhuriyet'in ilk yıllarında Mustafa Kemal (Atatürk)'in katıldığı harp oyunları ve askeri manevralar
The war games and sham battles in which Mustafa Kemal (Atatürk) partook in the very first years of the Republic
  1. Tez No: 312318
  2. Yazar: ALİ İHSAN KURTULAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tez ile, hem Atatürk'ün bizzat takip ettiği harp oyunları ve manevralardan Atatürk'ün liderlik kabiliyetini ve deneyimini günümüze aktarmak hem de hakkında fazlaca bilgi sahibi olmadığımız harp oyunları ve manevralar incelenerek saklı tarihi gün ışığına çıkartmak hedeflenmiştir.Çalışmada Atatürk döneminin dış politikası, temel ilkeleri, hedefleri ve Türk Ordusu'nun durumu ele alınarak, 1924 İzmir Harp Oyunları ile Seydiköy, Ankara, Trakya ve Ege manevraları incelenmiştir.Bu tez çalışması süresince; yaklaşık on bin sayfa doküman incelenmiş, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı Kütüphanesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kütüphanesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Devlet Arşivler Genel Müdürlüğü gibi kurum/komutanlıkların arşiv ve kütüphanelerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to hand teh leadership and experience of Atatürk on present and to unveil the hidden history of war games and sham battles on which our knowledge is very little.In this study, 1924 İzmir War Games and Seydiköy, Ankara, Thrace and Agean sham battles have been analyzed by examining the foreign policy of Atatürk's period, his main principles, aims and the condition of Turkish Army.Throughout the study, about ten thousand of pages of resource in the archives and or the libraries of; the Presidency of History and Strategical Studies, the Presidency of General Staff, the Commandership of Land Forces, Adnan Menderes University, Başkent University, Ankara University, the Institute of the History of Revolution in Gazi University and the General Directorate of State Archives.