İlköğretim (6.7.8.) sınıf iş teknik eğitimi derslerinin sanat eğitimine katkısı
The Contribution of work technique education at primary (6.7.8) clases to art education
- Tez No: 132843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
II ÖZET Sanat eğitiminin insan yaşamına katkısı, bu eğitimin yaygınlaştırılması, hiç kuşkusuz okullarda başlayacaktır. Eğitimin amacına ulaşmasına, okulların yapı ve işleyişine ilişkin ortaya çıkan olgular, eğitimin çağdaş ve ileri ülkeler seviyesinde olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu anlamla çağdaş yaklaşımlar, sanat eğitiminin her anlamda yeni yöntemler, materyaller, programların kullanılmasını gerektirmektedir. Sanat eğitimi, bireylerin estetik yeteneklerini, dikkat becerilerini ve algılamalarını, sanat kültürünü yaşatabilmelerini, ruhsal doyumu gerçekleştirebilmelerini ve sanat kültürünün evrensel bir dil olduğunu kavrayabilmelerini sağlaması bakımından önemlidir. Araştırmanın amacını, İlköğretim (6.7.8) smıf iş teknik eğitimi derslerinin sanat eğitimine katkısının araştırılması oluşturmuştur. Araştırmanın evrenini 2001- 2002 öğretim yılında Ankara ili merkezindeki sekiz ayrı ilçede eğitim yapan 450 ilköğretim okulu, örneklemi ise 28 İlköğretim okulu ve bu okullarda görev yapan iş teknik eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Betimsel nitelikteki bu araştırmada, araştırma kapsamına alman iş teknik eğitimi dersi öğretmenlerinin ilk öğretim (6.7.8) sınıf İş Teknik Eğitimi dersinin sanat eğitimine katkısına ilişkin görüşleri bağımlı değişken; aynı öğretmenlerin mevcut bu dersin işlenişine ilişkin mevcut durum ile ilgili görüşlerinin farklılığına neden olduğu düşünülen mezuniyet durumu, cinsiyet, anasanat dalı, mesleki kıdem, mezun olunan lisans programı durumlarının bağımsız değişkenler olduğu kabul edilmiştir. Bu araştırma için gerekli olan veriler, ilgili literatürün taranması ve "İlköğretim (6.7.8) sınıflarında görev yapan iş teknik eğitimi öğretmenlerinin, İş Teknik Eğitimi dersinin sanat eğitimine katkısı hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracından elde edilen bulgular olmak üzere iki kaynaktan toplanmıştır. Veri toplama aracının iç tutarlılığını sağlamak amacıyla her boyut için ayrı ayrı Cronbach Alpha güvenirlik katsayılarıIll hesaplanmıştır. Veri toplama aracı bilgisayar ortamında SPSS 11 (Statistical Package for the Social Science) istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri toplama aracında yer alan İş Teknik Eğitimi dersinin sanat eğitimine katkısı ve mevcut durumun tespit edilmesine ilişkin görüşler çeşitli değişkenlere göre varyans analizi (one-way) ve t-testi'nden yararlanılarak çözümlenmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin sonuçları kısaca şu şekilde saptanmıştır: - Öğretmenlerin ilköğretim (6.7.8) sınıf İş Teknik Eğitimi derslerinin sanat eğitimine katkısına ilişkin görüşlerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Mevcut duruma ilişkin olarak: - Mezuniyet durumuna göre öğretmenler İş Teknik Eğitimi derslerinde sanat eğitimine yönelik çalışmalara yer verdikleri belirlenmiştir. - Öğretmenlerin cinsiyet durumuna göre çalışmalarında farklılık olmadığı belirlenmiştir. - Mezun olunan lisans programına göre yapılan çalışmalarda faklılık olduğu belirlenmiştir. - Kıdem durumuna göre yapılan çalışmalarda farklılık olduğu belirlenmiştir. - Mezun olunan anasanat dalma göre yapılan çalışmalarda farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Supplement of art education in human life and widespreading of this education start certainly from schools. To reach the education goals, phenomenons that come into being about the school structures and procuders, need the necessity of the education being in the same level of contemporary and developed countries. Meanwhile the contemporary approaches need the art education with using new methods, materials and programmes. The art education is so important that it provides individuals to perceive their esthetic capabilities and attention skills, to keep alives the art culture, to get mental satisfaction and also to understand that the art culture is an universal language. The aim of this study is researching the supplements of the work technique education lessons in stage 6,7,8 of primary school in art education. The universe of this study consists of 450 primary schools in eight centre villages of Ankara in the 2001-2002 education year and the examplary of it consists of 28 primary schools and the work technique education teachers who work there. In this descriptive study; the opinions of the work technique education teachers about the supplements of the work technique education lesson in stage 6,7,8 in primary school in art education are accepted as dependent variables and the situations of teachers like bachelor's degree, sexuality, main art branch, proffesion seniority that cause the differences between the opinions of teachers about the procedures of the lesson, are accepted as independent variables. The all datums needed for this study are taken from the literature searching and the findings supplied from the datum collecting mean which is improved by the researchers for the aim of determining the opinions of work technique education teachers who educate in stage 6,7,8 in primary schools about the supplements of work technique education lesson in art education. To have the internal consistency of the datum collecting mean, the cronbach Alpha safety coefficiensts are calculated seperately for each dimensions. The datum collecting mean is analized by usingSPSS 11 (satistical package for the social science) in computer enviroment. The opinions about the determining the real positions and the supplement of the work techinique education lesson that takes part in datum collecting mean, in art education are analized by varyans anlysis (one-way) and t-test with different varriables. The meaningfulness level is taken 0.05. The results of datum are found briefly as below; - It is found that the opinions of teachers about the supplements of work techningue education lessons in stage 6,7,8 in primary school in art education is in the middle level About the present position; - It is found that, the teachers give places to art education studies in work technigue education lesson. It is found that, there is difference in studies in according to teacher's sexuality. It is found that, there is some difference in studies in according to the programmes of bachelor's degree. - It is found that, there is some difference in studies in according to the proffesion seniority. - It is found that, there is some difference in studies in according to main art branch.