İlköğretim üçüncü sınıf matematik dersinde öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notlar ile gözlem formu kullanarak verilen notların geçerliklerinin incelenmesi
Examination the validities of the grades given according to teachers opinion and to the observation forms
  1. Tez No: 132859
  2. Yazar: ARZU EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim üçüncü sınıf matematik dersinde öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notlar ile gözlem formu kullanarak verilen notların geçerliklerini incelemektir. Notların geçerliklerini belirlemek amacıyla, ölçüt olarak bir başarı testi geliştirilmiştir. Veriler; öğrencilerin karne notlarından, araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu kullanarak verilen notlardan ve başarı testi puanlarından elde edilmiştir, öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notlar ile gözlem formu kullanarak verilen notların geçerliklerini belirlemek amacıyla başarı testi ölçüt kabul edilmek üzere Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları hesaplanmıştır. Geçerlik katsayıları arasında fark olup olmadığını test etmek amacıyla korelasyon katsayıları Fisher'in z istatistiğine çevrilerek iki korelasyon katsayısının farkı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ve sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notlar ile başarı testi puanlan arasında 0.86 gibi yüksek bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkinin sıfırdan manidar derecede farklı olup olmadığı test edilmiş ve 0.01 düzeyinde manidar bulunmuştur. Öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notların geçerliğinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. 2. Gözlem formu kullanarak verilen notlar ile başarı testi puanları arasında 0.85 gibi yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkinin sıfırdan manidar derecede farklı olup olmadığı test edilmiş ve 0.01 düzeyinde manidar bulunmuştur. Gözlem formu kullanarak verilen notların geçerliğinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. 3. Öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notlar ile gözlem formu kullanarak verilen notların geçerlikleri arasındaki fark Fisher'in z istatistiği ile test edilmiş ve bu iki geçerlik katsayısı arasında manidar bir farkbulunamamıştır. Öğretmen her iki şekilde de not verirken uygun ölçütler kullanmış ve objektif davranmıştır. Ancak öğretmen kanısına dayalı olarak verilen notların geçerliğinin, gözlem formu kullanarak verilen notların geçerliğinden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenin uygun ölçütler kullanmasını ve objektif davranmasını gözlem formunun kullanılması etkilemiş olabilir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this study is to analyse the validity of the marks given by depending on a teacher's opinion and by using an observation form in the mathematics course for the third class in primary education. An achievement test form as a criterion was developed by the author to determine the validity of marks. All data was obtained from the camet marks of students, from the marks given by using an observation form, and from the test points. The correlation coefficients of the Pearson Moments Product were calculated to analyse whether any differences between the coefficients of validity or not. At the end of the study, the findings below were observed: 1. A high correlation such as 0.86 was found between the marks given by depending on a teacher's opinion and the test points. It was determined whether this correlation was significantly different or not, and it was found significant in 0.01 level. It was come to the conclusion that the validity of marks given by depending on a teacher's opinion was high. 2. A high correlation such as 0.85 was found between the marks given by using an observation form and the test points. It was determined whether this correlation was significantly different or not, and it was found significant in 0.01 level. It was come to the conclusion that the validity of marks given by using an observation form was high. 3. The differences between the marks given by depending on a teacher's opinion and by using an observation form were analysed by means of the statistics z of Fisher, and no significant difference was found between the two validity coefficients. The teacher used suitable criteria while he was giving marks in both ways, and behaved objectively. However, it was come to the conclusion that the validity of marks given by depending on a teacher's opinion were higher than those given by using an observation form. To use an observation form may affect the teacher to use suitable criteria, and to behave objectively.