Heykelde hazır-nesne ile kurulan imge-eğretileme ilişkisi
The Image-metaphor relation established with ready-made in sculpture
- Tez No: 132860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİNASİ TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Eğretileme öncelikle yazınsal bir disiplin olarak benimsenmektedir. Bir değişmece türü olan eğretileme bir ifade biçimi hatta şiirsel ifadenin en temel unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla eğretilemenin sanatsal dilin önemli yöntemlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Günümüzde eğretileme kendisini farklı alanlarda da gösterebilmektedir. Plastik sanatlarda sıkça örneğine rastlanan eğretileme, bir anlam yoğunlaşması olarak belirmekte ve yapısı gereği çokkatmanlılığı ve çokanlamlılığı barındırmaktadır. Eğretilemede bu çokkatmanlı yapıyı oluşturan unsur; kullanılan öğelerin iki uç noktada yani birbirlerinden olabildiğince uzakta durmalarıdır. Seçilen öğeler birbirleri ile ne kadar bağdaştırılamaz durumda ise, eğretileme o kadar güç kazanmış demektir. Bu da izleyicide yeni imge yolculukları yaratma anlamını taşımaktadır.“Heykelde Hazır-Nesne (Ready-Made) İle Kurulan İmge-Eğretileme İlişkisi”başlığı altında sürdürülen bu çalışma, belirli bir süredir simgeleştirilmiş bir Hazır-Nesne ile gerçekleştirilen uygulamaları, düşünsel bir zeminde, imge-eğretileme ilişkisi çerçevesinde tartışmayı, çözümlemeyi ve eğretilemenin ne denli zenginlikler yaratabildiğini göstermeyi amaçlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın temel kavramları bir taban oluşturması amacıyla incelenmiştir. İkinci bölümde ise eğretilemenin dilsel, göstergebilimsel ve anlambilimsel açıdan, edebiyattan yola çıkarak plastik alana da nasıl katkılar sağladığı ve plastik alandaki eğretileme yöntemine nasıl kaynaklık yaptığı araştırılıp, irdelenmiştir. Kurulan imge-dil ilişkisinde11 eğretileme ile ortaya çıkan dilsel öğelerin uygulamalarda ne denli başat bir rol oynadığı ve temel bir malzeme olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde; seçilen bazı uygulamalar önceki bölümlerdeki saptamaların ışığında eğretisel anlatım açısından değerlendirilmiştir. Hazır-Nesne ile oluşturulan her bir uygulamanın imge- eğretileme ilişkisi açısından, ismi ile yani ona verilen ad ile değerlendirilmesi gerektiği ve bu türden bir uygulama anlayışında eğretilemenin bu şekilde ortaya çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Metaphor is primarily accepted as a discipline of literature. Metaphor which is an Exchange of words is a kind of expression so, it is undouptfully accepted as one of the most important methods of artistic language. We see metaphor in different areas. Metaphor, which we see a lot of examples of in plastic arts, appears as a concentration of meaning and includes many levels and many meanings because of its structure. The element which forms this many leveled structure in metaphor is placing these elements used at two opposite points far from each other. The more you choose elements which can not be matched, the stronger the metaphor becomes. This creates new images in spectators minds. This study conveyed under the heading of the relation formed between the ready made in structure and image metaphor is aiming at discussing and solving on a platform of thought, some applications going on for some time and showing how metaphor can create richness. In the first part, the main concepts of the study are studied in order to form a base. In the second part metaphor is studied as an element of language, semiology and semantics. It is observed under the light of the 20th century works that metaphor as an element, in literature has helped to form the source for the metaphors in plastic arts as well.IV Linguistic factors which are formed with the help of the metaphors created in the relation between image and language are also observed. These linguistic factors are the main material and play the most important role. In the last part of the study some chosen works are evaluated by the help of some findings in the previous parts, by taking in to consideration the metaphoric point of view. It is observed that these applications are necessary and should be evaluated by the name given to them from the view point of image-language relation and by such an under standing of application metaphor emerges with the help of the language.