Surat görüntüleri
Face appearances
  1. Tez No: 132863
  2. Yazar: ÖZLEM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Çalışmada öncelik olarak surat ve yüz kavramları sözlük anlamlarıyla tanımlanmıştır. Görsel iletişimde, surat kavramı irdelenmiş ve insanlar arası iletişimin başlangıcı olarak, ifade edilmiştir. Suratın, değişen kullanım alanlarıyla birlikte, insanoğlunu tanımlayan bu uzvun, fayyumlara dayanan, imgeye dönüşme süreci araştırılmıştır. Dinsel anlamda surat-suret olarak ikon kavramı ele alınmış, ikonun çifte varoluşu ve imgeye dönüştürülmesi incelenmiştir. Tanrının suretini, surat görüntülerinde arayan, Alexej Von Jawlensky'nin çalışmalarına yer verilmiş, Jawlensky'nin çalışmaları, resimsel anlamda incelenerek ressamın, boyayla hesaplaşma sürecinde yaratılan, yeni suretler olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada sanat tarihinde suretlerin oluşumu araştırılmıştır. Kendi suratının, resmini yapan ve yaptıran anlamında,“ ben ”kavramı ele alınmıştır. Otoportre kavramı, portre yapan ressamın, eninde sonunuda kendi ben 'ine döneceği tespit edilmiştir. Frida Kahlo, otoportre yapan bir ressam olarak ele alınmış ve resimsel anlamda, sanat tarihindeki yeri ve resimleri açıklanmıştır. Araştırmada surat görüntüsünü farklı alanlarda kullanan sanatçılara yer verilmiş ve örneklendirilmiştir. Cindy Sherman, surat görüntüsüne yüklediği rol kavramıyla incelenmiştir. Helnwein'in çalışmaları surat kavramına farklı anlamlar ve roller yüklemesi açısından incelenirken, Orlan'ın etsel sanatı ve suratı ele alışı incelenmiştir. Chuck Close'un hiperrealist yaklaşımlarında, surat görüntüleri, örneklenmiş ve“ deri ile deri ”resmi yapması açısından incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, araştırmayı yapan kişinin çalışmaları yer almaktadır. Surat görüntüleri başlığı altında oluşan çalışmalar, çoğunlukla otoportrelerden oluşmaktadır. Surat görüntüsü, desen çalışmaları ve renk bölmeleri ile araştırılmıştır. Çalışmada imge yaratmak açısından, yukarı doğru bakan göz sabitlenmiş ve bu duruş diğer resimlerde tekrarlanmıştır. Çalışmalarda, teknik olarak mürekkep, suluboya, pastel boya, lavi, kolaj, fotokopi ve çoğaltma tekniği ile resim içinde tekrarlara gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Preeminently, the face and visage extents is defined with their dictionary meanings in the work. In visual communication, the visage embracing is explorated and is expressed as the starting point of the communication between humans. With the changing usage areas of the visage in time that defines the humans, the image changing period is scrutinized referring to fayyums. In religious meaning icon extent is handled as face-countenance and the double existence of icon and changing into image is explained. Alex Von Jawlensky searched for the God's countenance in the visages, and his works are studied, examined and are appreciated as the new made countenance in the period of settling up with the paint in the study, the formation of countenance is examined in the history of art.“Me”extent is handled in the means of the person who makes his own picture and makes his own picture done. In self-portrait extent, it is established that the portrait painter at last will return to his own self. Frida Kahlo, is handled as a self-portrait painter and in the view of art; her place of art and her pictures are revealed. The artists who use the face image in different fields take place and they are also illustrated in this study. Cindy Sherman is studied with her role extent. While Helnwein's works are examined because he has charged new meanings and roles on the face extent, Orlan's Carnal art and the way he examines the face are studied. In Chuck Close's Hiperrealist approaches,the face images are sampled and he scrutinized in the means of making“ leather picture in leather ”. As a result of the research, the works of the researcher takes place. The works under the title of face images mostly consists of autoportraits. The face image is scrutinized with design work and colour partitions. To create an image in the work, the eye which is looking up is stabled and this form is also repeated in rest of the pictures. Some repetitions in pictures are done in the study by using; ink on paper, collage, water colours, pastel colours, photocopy and duplication is used as techniques.