Platon ve Schopenhauer'de ideanın bilgisi üzerine bir inceleme
An Inquiry into the Knowledge of ideas in plato and Schopenhauer
- Tez No: 132864
 - Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
11 ÖZET Platon' da episteme konusu olan şeylerin -ideaların- ontolojik statüsüne ilişkin sorun, yani ideaların bilen ve bilinen arasındaki ilişkiden bağımsız varolan şeyler olup olmadıkları tartışması, akademik çevrelerde hala devam etmektedir. Tartışmanın her iki tarafı Platon'un diyaloglarında kendi görüşlerini destekleyen ifadeler gösterebilmekte ve bunu kendi görüşlerinin doğruluğu hakkında delil olarak sunmaktadırlar. Ne var ki, Platon'da bilme etkinliğinin bilen ve bilinen arasında bir ilişki olarak görüldüğü akla getirildiğinde, idealara ilişkin bu iki görüşün, Platon'da epistemenin olanaklılığı açısından birbirinden farklı sonuçlan olduğu görülmektedir. İdealar, bilen ve bilinen arasındaki ilişkiden bağımsız varolan şeyler olarak düşünüldüklerinde, epistemenin olanaklılığı bu ilişkide problematik bir görünüm sergilemektedir. Oysa idealar bilen ve bilinen arasındaki ilişkide bilinenler olarak düşünüldüklerinde, epistemenin olanaklılığı bu ilişkide problematik bir görünüm sergilemez. Platon'da idealara ilişkin bu iki görüşün epistemenin olanaklılığı açısından yarattığı sonuçlan inceleyebilmek için, bu çalışmanın birinci bölümünde, Platon'da epistemenin olanaklılığı konusu olabildiğince açık hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla Platon'da epistemenin olanaklılığından ne kastedildiği ve epistemenin ne olduğu incelenmektedir. Platon'da epistemenin olanaklılığının koşullarını, nesnel ve öznel olmak üzere ikiye ayırmanın mümkün olduğu görüldüğünden, Platon'da epistemenin olanaklılığı, nesnel ve öznel koşullan bakımından ayrı ayrı ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, idealara ilişkin bu iki farklı görüşün epistemenin olanaklılığı açısından yarattığı sonuçların tartışılabilmesi ve anlaşılabilmesi bakımından, Platon'un idealarını bilen ve bilinen arasındaki ilişkide bilinenler olarak gören ve bu ilişkinin kendisini tartışma konusu yapmış olan Schopenhauer' in bilgi görüşü hareket noktası olarak alınarak, Platon'da epistemenin olanaklılığı açısından ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmektedir.m Sonuç olarak Schopenhauer'in Platon'un idealarını anlama biçimi de hesaba katıldığında, Platon' da ideaların, bilme etkinliğinde bilinenler olmak dışında başka bir şey olmadıkları, bilen ve bilinen arasındaki ilişkide, bu ilişkiden bağımsız - gerçek- bir varlıklarının olmadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the current discussions on Plato's philosophy, the old debate on the ontological status of Plato's ideas is still a prevalent issue. This debate can be formulated in the question whether the ideas exist independently of the relationship between the knower and the known or not. Both of the parties of this debate claim the truth of their views and are able to give evidence from Plato's dialogues in support of their views. Taking into account that in Plato's philosophy the knowing activity is some sort of relationship between the knower and the known, it can easily be seen that these two views have different results regarding the possibility of the knowledge of ideas or of episteme. If ideas are thought as existing independently of the relationship between the knower and the known, the possibility of episteme seems problematic, while if they are not thought as existing independently of the relationship between the knower and the known, this possibility does not seem so. In order to examine these two different results regarding the possibility of episteme, in the first part of this study, I have tried to clarify the question of the possibility of episteme in Plato's philosophy by clarifying the meaning of the possibility of episteme and than of the concept of episteme. It is possible to distinguish between objective and subjective conditions of the possibility of episteme, for this reason I have examined those conditions separately. In the second part, in order to understand and discuss those results regarding the possibility of knowing the ideas, I have examined Schopenhauer's view of knowledge, because Schopenhauer thinks of Plato's ideas as being known in the relationship between the knower and the known and examines this relationship itself. Than I have evaluated the results regarding the possibility of the knowledge of ideas in the light of Schopenhauer's relevant view.In conclusion, taking into account Schopenhauer's understanding of Plato's ideas, it is possible to claim that in Plato's philosophy ideas are objects of knowledge, grasped in the knowing activitiy and have no 'real' existence which is independent of the relationship between the known and the knower.