Sekizinci sınıf öğrencilerinin algıladıkları duygusal istismarın yordanması
Prediction of perceived emotional abuse of eight grade students
- Tez No: 132862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırma İlk öğretim 8. sınıf öğrencilerinin algıladıkları duygusal istismar puanlarının, algılanan ana-baba tutumu, cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, akademik başarı, çalışma durumu ve ana-babanın eğitim düzeyi değişkenleri tarafından yordanıp yordanmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin algıladıkları duygusal istismar söz konusu değişkenler tarafından yordanıyor ise bu değişkenlerin yordama güçlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın verileri, 2002-2003 öğretim yılında, Ankara ili alt sosyo ekonomik bölgede yer alan Altındağ ilçesi'nde bulunan Atilla, Çalışkanlar, Peyamitepe, Şili ilk öğretim okullarının 8. sınıflarına devam eden 397 öğrenciden elde edilmiştir. Bağımlı değişkene ilişkin veriler Yetişkin Genç İlişkileri Ölçeği (Erkman ve Alantar 1989; Bayraktar 1990; Vardar 1994) kullanılarak toplanmıştır. Yordayıcı değişkenlerle ilgili veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 1 1.5 Paket Programı kullanılmıştır. Anneden ve babadan algılanan istismar puanlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla aşamalı (stepwise) regresyon analizi kullanılmış ve hata payı üst sınırı.05 olarak alınmıştır. Araştırmada, verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular, anneden algılanan duygusal istismara ve babadan algılanan duygusal istismara yönelik tablolarda ayrı ayrı verilmiştir. Buna göre; 1. Anneden algılanan duygusal istismar, ana-baba tutumu, çalışma durumu, akademik başarı değişkenlerine© yordanmaktadır. 2. Babadan algılanan duygusal istismar, ana-baba tutumu, akademik başarı, çalışma durumu ve yaş değişkenlerince yordanmaktadır.Araştırma bulguları, duygusal istismar ile ilgili daha önce yapılmış araştırmaların bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda geleceğe yönelik olarak ana-babalara, öğretmenlere ve psikolojik danışmanlara, yapılabilecek araştırmalar ve çocuk istismarına yönelik alınabilecek önlemlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY This research has been done to whether the perceived emotional abuse scores of 8th grade students were predicted by perceived parental attitudes, child's sex, age, number of siblings, academic success, employment, educational level of parents. The prediction level of those variables was also investigated. These fingings have been collected from 397, 8th grade students studying at Attilla, Çalışkanlar, Peyamitepe, Şili Primary Schools, which are all within Altındağ, a low socio-economic area. To collect data associated with the dependent variable, The Perception Of Psychological Maltreatment Inventory For Adolescent (Erkman and Alantar 1989; Bayraktar 1990; Vardar 1994) was administered. The data associated with the predictor variables were collected by a questionnaire developed by the researcher. This data is then used to determine to what extent these variables play a role in the emotional abuse faced by the child. Statistical Package for the Social Sciences 11.5 software was practiced for the statistical analyses. Stepwise regression analyses method were carried out to process the data. Significance level was.05 for all analyses. The statistical results of the perceived emotional abuse from mother, and that perceived from father have been taken up and stated seperately. The results of the study showed that: 1) The emotional abuse perceived from the mother is the determining factor in the perceived mother-father attitude, employement and academic success.IV 2) The emotional abuse perceived from the father is the determining factor in the perceived mother-father attitude, employement, academic success and age. These findings have been considered/ analyzed with respect to former research done on child abuse. In this respect, areas for future study and investigation for parents, teachers and psychological counselors have been suggestions.