Kaynak kullanımında mahalli idarelerin etkinliği ve yargı denetimi (Denizli il özel idaresi örneği)
  1. Tez No: 132879
  2. Yazar: ENVER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET AKDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Mahalli idareler, vatandaşa en yakın yönetsel birimler olup, etkin bir hizmet üretimi sağlamak amacıyla gelişen ve değişen koşullara ayak uydurabilecek şekilde sürekli bir yenilenme ihtiyacı içindedirler. Bu yüzden araştırıcı ve bilim çevreleri ile siyasal kadroların ilgi alanı olmuş, yargıçlarında gerek önlerine gelen davalar dolayısıyla ve gerekse de yargı camiasınca bu konuda yapılan fazla bir çalışma olmaması nedeniyle, bizi böyle bir konuda çalışma yapmaya yöneltmiştir. Bu çalışmamızda kamu hizmetinin. halka daha etkili, süratli, ekonomik, verimli ve nitelikli bir şekilde merkezi yönetimin merkez ve taşra örgütü ile mi, yoksa mahalli idarelerin özellikle de il özel idareleri eliyle mi götürüleceği araştırılırken idari yargı organlarının mahalli idarelerin işleyişine bakış açısı da verdiği kararlarla incelenecektir. Konumuz üç ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde; Türkiye'de Kamu Yönetiminin Örgütlenmesi Merkezi Yönelim ve Yerinden Yönetim_Birimleri şeklinde incelenecek. Bu bölümde ağırlık Anayasa kurallarına göre, ya yasa ile, yada yasanın verdiği yetkiye dayanılarak kurulmuş bulunan Kamu Yönetimi örgüt şeması, tarihi süreci, görevleri, gelirleri ve giderleri incelenecektir. İkinci bölümde; çalışmanın denetim boyutu özellikle vesayet denetimi idari yargı denetimi ve Danıştay Kararları Örnekleri ile incelenecektir. Üçüncü bölümde ise İdareler ^ ve Kaynakların Kullanımında Etkinlik başlığı altında. Denizli İl Özel İdaresinin 1995 ile 1998 yılları mali durumu, yaptığımız anket çalışması, sonuçları ile birlikte değerlendirilecektir. Enver KAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local Administrations are connecting with the people directly in the progress of developing in order to serve effectively under developing and changing conditions. This it becomes the subject which draws the researchers the people dealing with science and the politicians attantion. Also judges deals with it becouse of the lacle of study on the subject and the cases which are to be solised. In this study, it has been stadied if the common service must be bone by the central administrations and what the declarations of the lawcourts are about this service. Our study contains three chapters in Chapter I, we studied Central Administration, Local Administration, and their incomes, expenditures, historical background and the foundations under the laws and the charge by the laws. In Chapter II, the inspection of these foundations by registration and administration has been studied in two devisions with the examples of the decisions of supreme counsil. In Chapter III, the sharing and using the sources of the local Administrations and Central Administrations has been examined with the income belonging to Denizli Local Administration and with the result of our investigation. Enver KAYA