Manzara soyutlamaları
Abstraction of landscape
- Tez No: 132887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Manzara Soyutlamaları konulu bu Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu'nun Giriş bölümünde, sanatçının kendi dünyasını oluşturabilmek amacıyla doğayı soyut biçimlere dönüştürdüğü ve onu yeniden var ettiği olgusundan söz edilmiştir. Doğa'nın her sanatçıyı farklı noktalara götürebileceği belirtilmiş, bu bağlamda sanat tarihi sürecinde soyut manzaraya gelene kadar, manzara konusunun geçirdiği evrelere değinileceği belirtilmiştir. Bu eserlere paralel olarak, bireysel çalışmalar da açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci Bölüm'de, Sanat, İnsan ve Doğa İlişkisi incelenmiş ve farklı“Doğa”tanımlan verilmiştir. Doğa ve İhsan İlişkisi alt başlığında, her insanın doğaya yönelişindeki farklılıklar ve bunun sonucunda ortaya çıkan akımlardan bahsedilmiştir. Böylece, insanın kendi varlığını doğaya katmasıyla, sanatın özünün oluştuğu belirtilmiştir. İkinci Bölüm, manzara resminin değişimini ele almaktadır. Burada, değişen doğa yorumlan irdelenerek, doğaya bakış açısının geçirdiği sürece değinilmiş ve manzaranın resimsel ifadesinde görülen büyük farklılıklar incelenmiştir. Üçüncü Bölüm, manzara soyutlamalarına eğilirken, resimde yeni bir biçimlendirme arayışını manzara soyutlamaları ile sınırlandırarak ele almaktadır. Biçimlendirmede soyut anlayış bağlanımda, sanat, tarihinden seçilmiş soyut resimler, bireysel çalışmalarla eş zamanlı olarak incelenmiştir. Manzarada soyutlamam eğilimleri ele alan Dördüncü Bölüm'de, doğanın gerçek görünüşünü değiştiren anlayışlara kısaca değinilerek, bu yaklaşımlar bireysel çalışmalarla karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Kolajla soyutlama alt başlığında, kübistlerin sanat formuna yükselttiği kolaj tekniğinin, bireysel çalışmalardaki kullanımından da bahsedilmiştir.11 Lekeci çözümlemelerle manzara soyutlamaları başlığı altında ise, manzaranın soyutlanarak yorumlandığı ve doğa gerçeğinden yola çıkılarak, resmin kendi gerçeğine ulaşmasının amaç edinildiği belirtilmiştir. Raporun sonuç bölümü manzara soyutlamaları kapsamında oluşturulan bireysel çalışmaların vardığı noktalan belirtmektedir. Araştırma süreci boyunca karşılaşılan hem kuramsal hem de uygulamalı alanda çözülen ve çözülemeyen sorunları belirtmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the introduction of this thesis report related to abstraction of landscape, the experience of transforming the landscape into the abstract forms and preexisting it, is artists aim to constitute his -her own world. It has been told that the landscape was capable of carrying every artist to different points and within this context until reaching the abstract landscape throughout the art history, the phases of the landscape subjects will be mentioned. In line with these works, the personal works have also been tried to be explained. In the first part of this thesis report, the relationships between art, human and nature have been examined and various nature definitions have been given. Under the subtitle of Nature and Human Relation, the differences the inclinations of every human being to nature and the tendencies come forth as a result of these differences have been stated. In the second part, the changing of landscape painting has been examined. Here, the varying nature comments have been examined, the time passed for the perspective of regarding nature has been told and the great differences in the expression of the landscape have been explained. In the third part, a new forming research in the painting has been taken into consideration by limiting with landscape abstracts while examining the landscape abstracts. In forming within the concepts of abstract understanding, the abstract painting chosen from art history have been examined in line with personal works. In the fourth part which abstractive tendencies in landscape have been studied, the understandings changing the real appearance of nature have briefly been told and these approaches have comparatively been explained with personal works. Under the subtitle of collage abstraction, the collage technique which has elevated to art form of cubists and used in personal works, have been mentioned as well.IV Under the title of landscape abstraction through gained analyses, it has been stated that the landscape has been expressed by abstracting and reaching to its reality has been aimed. The conclusion part of the report indicates the aspects which achieved by the individual studies created within the context of landscape abstractions. It also tries to explain solved and unsolved problems both in theoretical and practical methods, which have occurred during the research period.