Koreolojinin ortaya çıkış nedenleri, kullanıldığı alanlar ve teknoloji çağındaki işlevi
The reasons of the appeariance of choreology, the area of it use its funcation in the tecnological age
  1. Tez No: 132886
  2. Yazar: ZEYNEP GÜZEY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ECE ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Koreoloji Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu sanat eseri raporunda, dans yazımının ortaya çıkış süreç ve nedenleri incelenmiş, dans yazımının gerekliliği ve önemi vurgulanmaya çalışılmış, dans yazımına neden gereksinim duyulduğu anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, günümüze kadar gelen notasyon sistemlerinden örnekler sunularak, koreolojinin tarihsel gelişimi ve günümüzde yaygın olarak kullanılan iki önemli sistem, Benesh ve Laban hareket notasyon sistemleri üzerine bir araştırma yapılmış, hem değişik özellikleri, hem de tarihsel gelişimleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu çalışma, koreolojinin günümüzde gittikçe genişleyen kullanım alanlarını ve bu alanlarda uzmanlaşmış koreolojistlerin çalışmalarını, özellikle eser sahneleyen, kaydeden koreolojistin çalışma aşamalarını ve bu çalışmaları hangi kurallar çerçevesinde gerçekleştirdiğini içermektedir. Bu sanat eseri raporu, dans yazımı hakkında, bilgi verici bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this report of the work of art, the process and the reasons of the appearance of the notation, is examined, the significance of the notation is emphisized and the necessity is explained. In the second part of this report, depending on the research of the illustrated notation systems, which can survive until today, and the historical development Benesh and Laban choreology which are commonly used nowadays explains both the different characteristics and the historical developments, are given. This report also includes the recently expanding usage of fields for the choreology, and the works of the choreologists who are specialized, and the working stages of the choreologist and the principles he/she follows when staging and records a work. This report of the work of art is qualified as an explanatory source about notation.