Alfred Schnittke ve Necil Kazım Akses'in hayatı, eserleri ve Viyola Konçertolarının incelenmesi
Lifes and works of Alfred Schnittke and Necil Kazım Akses and mainly their viola concertos
  1. Tez No: 132888
  2. Yazar: BARIŞ ULUÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL BAŞEĞMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
II ÖZET Bu araştırmada ele aldığım konu Alfred Schnittke ve Necil Kazım Akses'in hayatı ve eserlerinin, özellikle de viyola konçertolarının incelenmesidir. Türkiye'de bu iki konçerto çok az seslendirilmiş ve eğitim programlarında yeterince yer almamıştır. Bize göre onları evrensel yapan, sanatta karakteristik üstünlükleridir. Bu tezin amacı Türkiye'de çağdaş müziğe ilgisizlik nedeniyle yeterince tanınmayan bu iki bestecinin ve viyola konçertolarının değerlendirilmesine ve eleştirilmesine yol açmaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The subject of this dissertation is to research lifes and works of Alfred Schnittke and Necil Kazım Akses and mainly their viola concertos. Both viola concertos are very rare-performed and not taken enough place in educational programmes of conservatories in Turkey. In my opinion characteristic supremacies of their art make them specific and universal. It's aimed that this work will open a door in front of Turkish young viola players and encourage them to estimate and critisize the viola concertos of these composers.