Özel dersanelerde örgütsel öğrenmenin önündeki engellerine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Views related to handicaps in organizational learning teachears and administrators of private courses
  1. Tez No: 132889
  2. Yazar: SÜHEYLA BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma özel dershanelerde örgütsel öğrenmenin önündeki engellere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma özel dershanelerde çalışan yönetici ve öğretmenlere göre örgütsel öğrenme yetersizliklerini ortaya koyması ve özel dershanelerin öğrenen örgütler haline dönüşebilmesi için ortadan kaldırılması gereken öğrenme engellerini belirlemesi açısından önemlidir. Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 2002-2003 öğretim yılında Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan özel dershanelerde çalışan 1480 öğretmen, 185 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, evrenin özelliklerine göre seçilen 307 öğretmen, ve 124 yönetici olmak üzere toplam 431 denekten oluşmuştur. Bilgi toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Özel dershanelerde örgütsel öğrenmenin önündeki engellere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri, frekans değerleri ve aritmetik ortalama olarak belirtilip, yorumlanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar,“t-tesi”ve“tek yönlü varyans analizi”kullanılarak yapılmıştır. Farkların anlamlı olup olmadığı a =.01 ve a =.05 düzeylerinde test edilmiştir. 1. Dershanede çalışan yöneticiler,örgütsel öğrenmenin önündeki engelleri; a. Dershane yöneticilerinin her fırsatta öğretmenlik deneyimlerini problem çözmede ön planda tutmaları, b. Yöneticilerin kimi konularda anlaşmazlığa düşseler bile imajı bozmamak için bunu dışarıya pek yansıtmamaları, c. Dershane uygulamalarının yöneticiler dışındaki kişilerce sorgulanmaması, d. Dershanede benzer işlerin farklı kişiler tarafından birbirinden bağımsız olarak yapılması,e. Dershanede belirlenen hedeflere ulaşılmadığında (işler yolunda gitmediği zaman) genellikle kurumun yapısında yer alan kişi ya da birimlerin (yönetici, öğretmen, zümre grupları, ölçme değerlendirme birimi, rehberlik birimi....) birbirlerini sorumlu tutmaya yönelmesi, f. Dershanede çalışanlarda, ortaya çıkan problemlerden yalnızca probleme neden olan birimi sorumlu tutma eğiliminin olması, g. Dershane zor bir durum ile karşılaştığında yöneticinin bu duruma derhal tepki vermesi ve başkalarının yardımım beklememesi, h. Dershanede ortaya çıkan her olayın açık ve net tek bir nedeni olduğunun düşünülmesi, i. Dershanede çalışan yöneticilerin, sorunları çözerken yıllarca kullandıkları yöntemleri kullanmaları, j. Dershanede tüm güç işlerin sadece yöneticiler tarafından çözülebileceğinin düşünülmesi olarak görmektedirler. 2. Dershanede çalışan öğretmenler, örgütsel öğrenmenin önündeki engellere ilişkin yöneticilerin görüşlerini paylaşmaktadırlar. 3. Özel dershanelerde örgütsel öğrenmenin engellerine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This research is made to determine administrators and teachers opinions about to handicaps of organizational learning in private courses. This research is important to put forward organizational learning insufficiancies according to administrators and teachears working in private courses, and to point out learning handicaps that have to be turned into organization learning. The research model was taken as a survey. The population of the research is constituted of 1480 teachers and 185 administrators who were working in private courses during the 2002 - 2003 educational year in Çankaya one of Ankara's provinces. This research sample was consisted of 431 experimental people of whom 127 are administrators and 307 are teachers. A questionnaire developed by the researchers was used as data collections. İn private courses, tehacers and administrators opinions related to handicaps of organizational learning, are tabulated frequencies and aritmethical interpretations. The comporisons between-groups were performed by using“t-test”and“one way analysis of variance”. If the differences are of significance or not have been tested with the a =.01 and a =.05 levels. The concluding remarks derived from the datas could be summarrized as listed below: 1. Administrator who work handicaps in organizational learning; a. Private courses administrators keep their teaching experiments in the foreground to solve problem, b. Even though administrators can fall apart with eachother in some subjects they didn't reflect it so that their image isn't distorted, c. The private courses practices aren't inquired outside the administrators, d. Works that are alike are being done by different staff independently, e. When the private courses dosen't recieive its goals the person or the unitsIV (administrators, teachers groups of teachers embracing the same studies, measurement and evaluation unit, education guidance unit,....) that take place in the organization keep eachother responsible, f. The private course staffs atitude is that only the unit that causes the problem is kept responsible, g. When the private course comes across a difficult situtation the administrator immediately responses to it and doesn't ask others for help, fa. It is believed that event wich occours in the private course are has only got one clear reason, i. That administrators of the private course are still using methods they used for years to solve problems, j. They consider that is belived that all the hard work can only be done by the administrators of a private courses, 2. Theachers who work in a private courses are sharing like administrators the same view about the handicaps in organizational learning. 3. There isn't a significant diffirens in meaning between the views of theachers and administrators about the handicaps in organizational learning of private courses.