Sovereignty versus human rights humanitarian intervention
Egemenlik insan haklarına karşı insanı amaçlı askeri müdahale
  1. Tez No: 132892
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. EMEL OSMANÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İkinci dünya savaşından sonra, insani amaçlı askeri müdahale uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk alanlarında popüler bir konuya dönüştü. Özellikle Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle artan iç ve milletlerarası çatışmaların sonucu olarak, insan hakları ihlalleri uygar toplum için tahammül edilemez bir hale geldi. Bunun sonucunda insani amaçlı askeri müdahalenin gerekliliği genel kabul gördü. Uygulamada ise, uluslararası toplumdaki desteğe rağmen, insani amaçlı askeri müdahalenin hukuki meşruiyeti sonu gelmeyen tartışmalara konu olmaktadır. Bu tez temelde, insani amaçlı askeri müdahalenin Birleşmiş Milletler sistemi içinde hukuki meşruiyetini incelemektedir. Her ne kadar Birleşmiş Milletler Antlaşması insani amaçlı askeri müdahale ile ilgili açık bir hukuki dayanak sağlamasa da, insani amaçlı askeri müdahale ancak Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın yorumlanması yoluyla hukuki temele oturtulabilir. Günümüz uluslararası hukuk düzeninde Birleşmiş Milletlerin izni olmadan yapılan insani amaçlı askeri müdahale meşru sayılamaz. Sonuç olarak, bu tez insan haklarının kapsamlı olarak korunabilmesi ve müdahalenin hukuki meşruiyeti üzerine yapılan tartışmaların sona ermesi için,“insani amaçlı askeri müdahale”kavramının Birleşmiş Milletler Antlaşması'nda net bir biçimde tanımlanması gerekliliğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT After the Second World War, humanitarian intervention became a popular issue in the fields of international relations and international law. Especially, by the end of the Cold War, due to increased inner and inter-state conflicts, human rights violations became intolerable for the civilized society. As a result, the necessity of humanitarian intervention has been generally acknowledged. When it comes to execution of humanitarian intervention, despite the support of international society, legality of humanitarian intervention has been subject to endless debate. This thesis mainly focuses on the legality of humanitarian intervention through the United Nations system. Humanitarian intervention can only be legally justified through the interpretation of the UN Charter, even if the UN Charter does not provide a clear legal base for humanitarian intervention. Humanitarian interventions without UN authorization cannot be justified under the current international law regime. Therefore, this thesis argues that, for the broad protection of human rights and to end the discussions regarding its legality, the concept of“humanitarian intervention”should be clearly defined in the UN Charter.