A Study of the interlanguage of Turkish learners of English on the basis of their intralingual grammar errors
Aradilsel gramer hatalarına dayalı olarak İngilizce öğrenmekte olan Türk öğrencilerin aradili üzerine bir çalışma
- Tez No: 132891
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
IV ÖZET Dil öğretimi alanının davranışsal görüş tarafindan etkilendiği dönemde, ana dildeki alışkanlıkların erek dile transfer edilmesi yabancı dil öğrenim süreci içerisinde öğrenci tarafindan yapılan hataların nedeni olarak görülmekteydi. Bunun sonucunda, yabancı bir dil öğrenmedeki potansiyel zorluklan öngörebilmek için diller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bulmak amacıyla karşılaştırılmalı analizler yürütülmekteydi. Ancak, dil transferinin bütün hatalara neden olmadığı ortaya çıkmıştır ki, bu da kısa bir süre sonra Karşılaştırılmalı Analiz Hipotezinin geçerliliğinin sorgulanmasına neden olmuştur. Karşılaştırılmalı Analiz Hipotezi'nin geçerlih'ğinin sorgulanması, sonunda Selinker (1972) tarafindan ortaya atılan 'Aradil' kavramının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Aradil teorisi, anadil ve öğrenilecek dil arasında bir sistemin varlığım iddia etmektedir. Bu sistem 'Aradil' olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir deyişle, 'aradil' terimi, öğrencinin anadili ve erek dilinin bir tür 'kırması' olarak tarif edilebilebilir. Bu araştırma, ingilizce öğrenen orta düzey öncesi Türk öğrencilerinin aradilsel hatalarım analiz ederek Türkçe-İngilizce aradilinin anlaşılması amacı ile tasarlanmıştır. Richards, (1974:174-181)“kural öğreniminin genel karakteristik özelliklerini yansıtan”diye tanımladığı dört tür aradilsel hata ayni etmektedir. Bunlar; aşırı genelleme, kuralların eksik uygulanması, kural sınırlamalarının görmezlikten gelinmesi ve yanlış olan kuralların doğru varsayılmasıdır.İlk bölüm araştırmaya bir giriş sağlamaktadır. Bu bölüm, araştırmanın amacım ve dördüncü bölümde cevaplandırılan araştırma sorularım içermektedir. Araştırmanın yöntemi de bu bölümde açıklanmaktadır. İkinci bölüm, Karşılaştırılmalı Analiz Hipotezi, Hata Analizi ve Aradil kuramının tarihsel geçmişlerinin verildiği literatür incelemesine yer vermektedir. Selinker'ın çalışmaları 'Aradil' ve 'Aradili Yeniden Keşfetme', aradil kavramının daha iyi anlaşılması amacı ile ele alınmaktadır. Ayrıca, aradilin şimdiki durumu da açıklanmaktadır. Üçüncü bölüm çalışmanın bulguları yer almaktadır. Gazi Üniversitesi hazırlık bölümünde İngilizce öğrenmekte olan 100 orta düzey öncesi Türk öğrenciden kendilerine sunulan üç konudan biri hakkında kompozisyon yazmaları istendi. Hatalar bulundu, analiz edildi ve aradilsel türlerine göre guruplandırıldı. Dördüncü bölüm çalışmadan elde edilen bulguların tartışılmasına ayrılmıştır. Buna ek olarak, İngilizce öğrenmekte olan Türk öğrencilerin aradilinin ilkelerine yer verilmiştir. Sonuç bölümü araştırmanın ve elde edilen bulguların kısa bir özeti yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In the period in which the area of language teaching was highly influenced by the behaviouristic view, it was assumed that the transfer of habits of the first language into the target language was responsible for the errors made by the learner during the foreign language learning process. As a consequence, contrastive analyses were conducted in order to find the similarities and differences between languages so as to predict the potential difficulties of learning a foreign language. However, it turned out that language transfer could not account for all errors, which soon led to the questioning of the validity of the Contrastive Analysis Hypothesis. The questioning of the validity of the Contrastive Analysis Hypothesis ultimately led to the emergence of the concept of 'Interlanguage', put forward by Selinker (1972). The Interlanguage Theory claims that there exists a system somewhere between the native language and the language to be learned. This system is referred to as the 'Interlanguage'. In other words, the term 'Interlanguage' is briefly described as a 'language' that is a sort of hybrid between the learner's LI and the target language. This research is designed so as to provide insight to the Turkish-English Interlanguage by means of analyzing the intralingual grammar errors made by Turkish learners of English at the pre-intermediate level. Richards (1974: 174-181) distinguishes four types of intralingual errors, which he describes“errors that reflect the general characteristics of rule learning”. These are Incomplete Application of Rules, Ignorance of Rule Restrictions and False Concepts Hypothesized, and Overgeneralization.m The first chapter provides an introduction to the study. It includes the purpose of the research and the review questions that are later answered in Chapter 4. The method of the study is explained as well in this chapter. Chapter two features a review of literature in which the historical backgrounds of the Contrastive Analysis Hypothesis, Error Analysis and the hiterlanguage Theory are given. Selinker's works 'Interlanguage' and 'Rediscovering Interlanguage' are dealt with so as to provide a deeper understanding of the concept of 'hiterlanguage'. Moreover, the current state of Interlanguage is also explained. Chapter three is devoted to the findings of the main study. One hundred Turkish learners of English, all at the pre-intermediate level studying at the preparatory school of Gazi University, have been asked to write essays on any one of three topics they were presented with. The errors were detected, analyzed, and grouped according to the four types of intralingual errors. Chapter four is devoted to the discussion of the findings of the study, hi addition, it provides the principles of the Interlanguage of Turkish learners of English. The conclusion serves as a brief summary of the research and the results obtained.