Menkul kıymet borsa krizlerinin makroekonomik yansımaları
Macroeconomic influences of stock market crashes
  1. Tez No: 132893
  2. Yazar: İCLAL SİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi, 80'li yıllardan itibaren büyük değişikliğe uğramıştır. Özellikle dünyada benimsenen“bırakın geçsinler, bırakın yapsınlar”serbestleşme politikası, ülkeleri hem ekonomik hem de siyasi yönden dışa açık hale getirmektedir. Finansal piyasaların da bu serbestleşme politikasının etkisi altına girmesi çok sürmemiştir. Ülkelerin finansal piyasaları birbirine yakınlaşmış hatta birbirlerini etkileyecek düzeye gelmiştir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri sahip oldukları sermaye miktarına göre belirlenir hale gelmiş ve böylece sermaye hareketlerinin önündeki engeller kalkmıştır. Uygulanan bu sıcak para politikasının finansal piyasalara yansıması hep iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Piyasalarda bu politika sonucu oluşan istikrarsızlık, büyük finansal krizlere zemin hazırlayarak, ülkeleri finans yönünden zor duruma sokmaktadır. Finansal krizleri ortaya çıkaran faktörlerden biri de menkul kıymet borsa krizidir. Endeksin aşırı dalgalanması veya düşmesi anlamına gelen borsa krizleri, hem ekonomide hem de finansal piyasalarda belirsizlik ortamı yaratmaktadır. Menkul kıymet borsa krizleriyle ilgili beş teorik model analiz edilmiştir. Bu modellerden ikisinde, yatırımcılar tarafından uygulanan finansal korunma stratejilerinin borsa krizlerine yol açtığı ortaya konulmaktadır. Diğer modellerde ise piyasada bilgili olmayan günlük işlem yapan yatırımcıların davranışları, herhangi bir olaylar serisinin piyasaya hakim olan bilgileri değiştirmesi nedenler olarak görülmektedir. Konuyla ilgili olarak menkul kıymet borsa krizlerinin ekonomiyi belirleyen makro değişkenlerle ilişkisine bakılmıştır. Borsa krizlerinin para arzı, gayri safi yurtiçi hasıla ve döviz kurları üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmektedir. Değişkenler arasında iki yönlü ilişki bulunmaktadır. İki yönlü ilişki bulunması, para arzında, gayri safi yurtiçi hasılada ve döviz kurlarındaki değişimin de borsayı11 yakından etkilemesi anlamına gelmektedir. Oysa bu iki yönlü ilişki borsa krizleriyle faiz haddi, enflasyon oranı ve bütçe açığı arasında görülmemektedir. Yapılan çalışmalarda faiz haddi, enflasyon oranı ve bütçe açığı hisse senedi fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat borsa krizlerinin bu makro değişkenleri etkileyebildiği yönünde bir sonuca varılamamaktadır. Menkul kıymet borsa krizlerine en önemli örnekler Amerika'da 1929 ve 1987 yıllarında yaşanan krizler sayılabilir. Bu borsa krizleri başta Amerika borsası olmak üzere diğer ülke borsalarını da etkisi altına almıştır. Özellikle 1929 yılında Amerika'da oluşan borsa krizi sonrasında dünya çapında yaşanan büyük bir ekonomik bunalıma dönüşmüştür. Ayrıca Meksika'da ve Türkiye'de yaşanan finansal krizler de borsalarda önemli ölçüde düşüşleri beraberinde getirmiştir. Sonuç olarak menkul kıymet borsalarında yaşanan endeks dalgalanmaları veya düşüşler hafife alınmamalı, ekonomide meydana gelen diğer krizler gibi dikkatle incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY World Economy has been passed through big variations since 1980. Especially“laissez faire, laissez passe' ”liberalization policy, that is adopted by most of the world, makes countries open worldwide for both economic and political point of view. So it has not been a long time for financial markets to participate in such a liberalization policy. Financial markets of countries have been approaching even they have been affecting each other more closely. Developing levels of countries depend on amounts of capital they have. For this reason, obstacles that are in front of capital movements have been abolished. Implementation of this hot money policy does not always lead good results to financial markets. Instability of markets that İs formed due to this hot policy, give rise to big financial crises which make countries be in a hard position about finance. Another factor that brings on financial crises, is stock market crashes. Excessive volatility of index or excessive drop of index are the definitions of stock market crashes that bring along uncertainty for both economy and financial markets. Five theoretical models about stock market crashes have been analysed in thesis. In two of the models, hedging strategies that are implemented by investors cause stock market crashes. In other models; it can be seen that, behaviours of uninformed investors, behaviours of dily investors and changing of information dominating the market due to sequence of events bring about stock market crashes. Related with this subject; connection between stock market crashes and macro variables that determine economy, is examined. It can be seen that stock market crashes have crucial effect on money supply, gross domestic product and foreign exchange rate. Since two-way relation is found among variables, money supply, gross domestic product and foreign exchange rate also affect stock exchanges. Nevertheless; this two-way relation can not be seen for interest rate, inflation rate andIV budget deficit. In the studies; interest rate, inflation rate and budget deficit affect stock exchange so deeply. However, stock market crashes have no impact on these variables. The most important examples of stock market crashes are the ones in America in 1929 and 1987. These crashes affect closely stock markets worldwide. Especially, the 1929 stock market crash in America brought along a big and deep economic depression all over the world. Apart from, financial crises that were formed in Mexico and Turkey, brought about large drops in stock markets. These crises are also counted for crucial stock market crashes. To sum up; volatility or drop of index of stock markets should be taken so seriously, like other crises of economy should be examined so carefully.