Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde tıbbi sosyal hizmet uygulamaları
Medical social work practice in the hospital of Health Minestry
- Tez No: 132902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ill ÖZET Sosyal hizmet mesleği, insanların problem çözme kapasitelerini arttırmak; kaynak, hizmet ve olanak sağlayacak sistemlere müracaatçıları sevketmek; bu sistemlerin etkin ve insancıl olarak işlev görmesini sağlamak; sosyal politikaların gelişimi ve ilerlemesi için katılımda bulunmayı amaçlayan bir meslektir. Sosyal hizmet mesleğinin bir çok uygulama alanı vardır. Bu uygulama alanlarından birisi de tıbbi sosyal hizmet alanıdır. Geçmişten günümüze kadar tıbbi bakım kurumlarında sosyal hizmet uygulamalarının temel amacı; hastalara ve ailelere hizmet sunmaktır. Bunu yaparken hastanın tıbbi bakıma katılımını, bu bakımdan en etkili bir şekilde yararlanmasını, sağlık sorunları nedeniyle hastanın ve ailesinin yaşadığı duygusal stresin azaltılması ve hastanın hastalığı sonucunda ortaya çıkan problemleri çözmeyi amaçlar. Araştırmada sosyal hizmet uzmanlarına ait tanıtıcı bulgular, hastaların tıbbi sorunları dışında karşılaştıkları psiko-sosyal ve ekonomik sorunlar ve bu sorunların çözümü için sosyal hizmet uzmanlarınca verilen hizmetler, müracaatçıları belirleme şekilleri, sosyal hizmet uzmanlarının hastaların sorunlarının çözümü için yararlandıkları kaynaklar, mesleki çalışmalarını yürüttükleri yer, hastanelerde formal ekip durumu ve bu formal ekiplere sosyal hizmet uzmanlarının katılımı, mesleki süpervizyon alma durumları, mesleki çalışmalarını raporlaştırma ve bu çalışmaların denetlenme durumu, hastanede tanınma durumları, tıbbi sosyal hizmet alanına ilişkin belirlenen standartlar doğrultusunda yaptıkları çalışmalar ve sosyal hizmet alanına ilişkin etik ilkelere katılım düzeyleri ile ilgili olarak değerlendirmeleri ele alınmıştır. Araştırma evreni Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan 193 sosyal hizmet uzmanından oluşmaktadır. 110 sosyal hizmet uzmanına ulaşılmıştır. Araştırma tüm ülke düzeyinde yapılması nedeniyle Ankara dışındaki sosyal hizmet uzmanlarına posta yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS programı aracılığıyla araştırmanın amaçları doğrultusunda, uygun istatistiksel metodlar kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Social work is a profession, the purposes of which are; to enhance the problem solving capacities of people; to refer people to the systems that can provide them with the resources, services and opportunities; to promote the effectiveness and humanitarian aspects of the systems and to contribute to the development and improvement of social policy. The social work profession has many areas of practice. Medical social work is one among these areas of practice. From the past up until now, the basic goal of social work practices in medical care settings is the delivery of social services to patients and their families. While doing this, it aims to facilitate the patients' access to the health care and effective use of health services, to alleviate the emotional distress of patient and the family originating from health problems, and to solve the problems created by the patient's illness. What are discussed in this study are as the following: the findings that introduce social workers; psycho-social and economic problems that the patients are exposed to apart from their own medical ones, and the services given by social workers to solve these problems; types of determining the clients; the sources that social workers use to solve their patients' problems; the settings in which they do their professional work; the formal teams in hospitals and social workers' participation in them; medical supervision; reporting professional works and controlling them afterwards; their recognition in hospitals; the works that they realize through the determined standards about medical social work; and their evaluation of their own participation level in the ethical principals of the field of social work. The population of the research is constituted by 193 social workers who work in the hospitals of the Ministry of Health. Only 110 social workers have been reached. Since the research has been conducted countywide social workers outside Ankara have been reached through mail. The data obtained as a result of the research were evaluated in a computerized way through the SPSS program in direction of the research's goals by using appropriate statistical methods.