Hititlerde bir kült objesi olan boğa başı ve boynuz formunun çağdaş seramik yorumları
The Contemporary ceramics interpretations of bullhead and horn from as a cult object in Hittites
- Tez No: 132903
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. M. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında Anadolu, tarih öncesi çağlardan Hitit Uygarlığı sonuna kadar incelenmiş, aynı çağda farklı coğrafi bölgelerde ya da farklı çağlarda aynı coğrafya üzerinde yaşamış olan topluluk ve toplumlar arasında görülen kültürel aktarım, etkileşim ve değişim sonucu ortaya çıkan "Kültlerden, özellikle boynuz, boğa başı ve doğurganlık kültü üzerinde durulmuştur. İlk bölümde tarih öncesi çağlarda Anadolu, din, dil, sanat, mitoloji gibi alanlarda incelenerek boynuz ve boğa başı kültü, oluşum ve gelişim süreci, ele alınış biçimleri ve önemi açısından araştırılmıştır. Daha sonra Hitit Uygarlığı'nın sosyokültürel yapısı içinde bu kültlerin yansımaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, tarih öncesi çağlarda oluşan boğa başı ve boynuz kültünün Hitit figüratif sanatına yansıması, en büyük tanrıların imgesi olması, gücü ve kudreti sembolize etmesi de bu bölümde ele alınmıştır. II. Bölümde ise, bir kült objesi olan boğa başı ve boynuz formunun geçmişten günümüze göndermeler yapılarak çağdaş bir anlayışla oluşturulduğu çalışma kapsamındaki seramik formların değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research Anatolia was studied from prehistoric times to the end of Hittite Civilization. The research focused on the cults, specifically on horn, bullhead and reproduction cults, which appeared as a result of cultural transmission, interaction and changes of societies who lived within the same geographical boundaries but in different ages, and those of the societies who lived in the same age but in different geographies. In the first chapter, the fields, such as religion, language, arts, and myths, in Anatolia during prehistoric ages were studied and the formation and development process of horn and bullhead cults were researched together with their evaluation and importance at the time. Afterwards, their reflections on the socio-cultural structure of the Hittites were determined. However the reflection of the prehistoric horn and bullhead cults on the Hittite figurative arts, their being the images of the biggest gods, and their symbolizing power are also evaluated in this chapter. In the second chapter, the ceramic versions of horns and bullheads, as cults, made in modern perception were evaluated comparing the past with the present.