Stres yönetimi ve örgütsel verimlilik: Uygulamalı bir çalışma
Stress management and organizational productivity: A study with a field research
  1. Tez No: 132901
  2. Yazar: HİLMİ AY
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Stres yaşadığımız yüzyılın çok hızlı değişen ve rekabete dayalı iş dünyasında bireyin fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığını ve verimliliğini etkileyen önemli bir olgu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, stres ile stres yaratan etmenler ve bunlarla başa çıkabilme yöntemleri hakkında genel bir bilgi verilmeye çalışılmış olup, daha sonra kişilerde görülen stresin örgütler üzerinde ne tür etkiler bırakabildiği ve bu etkilerin örgütlerce uygulanacak olan stres yönetimi teknikleri ile uygun şekilde yönetilmesiyle örgütsel verimliliğinin nasıl artırılabileceği ortaya koyulmuştur. Çalışmanın hipotezini sınamak maksadıyla iki kamu kuruluşunda yapılan alan araştırması ile, örgütlerin stres yönetimi becerilerinin geliştirilebildiği takdirde personelin stres düzeyinde düşme, motivasyon ve iş tatmini düzeylerinde ise yükselme sağlanabileceği ve bu sayede örgütsel verimliliğin artabileceği saptanmıştır. Çağımızda, bünyesinde insan unsurunun bulunduğu her yapıda, birtakım sorunlar olması son derece doğaldır. Önemli olan bu sorunların mümkün olduğunca iyi yönetilebilmesi ve“her şeyin insan için olduğu prensibinden”yola çıkılarak, örgütsel verimlilik ve çalışan mutluluğu arasında bir dengenin kurulabilmesi için gayret gösterilmesidir. Stres yönetimi alanı, bu anlamda örgütlere önemli bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stress is accepted as a phenomenon influencing the employees' physical, psychological, mental health and productivity, in the rapidly changing and competitive markets of today. In this study, some general knowledge about stress, stressors and methods of coping with them was presented and also, some suggestions were made about how the harmful effects of these stressors could be managed with the aim of raising organizational productivity by using stress management techniques. With the empirical study aiming to test the hypothesis of the study conducted in two public organizations, it has been assessed that“progress on the stress management skills, decreases the stress level and also increases the motivation and work satisfaction of the employees, by this manner, it may be possible to attain a rise at the organizational productivity”. It's so natural that every structure having human beings inside, will have some problems. The most important thing is to cope with those problems and try to increase the productivity of the organization by keeping in mind the principle:“everything is for the human”. Stress management offers an important tool to the organizations in this area.