Ecballium elaterium L.meyva özütünün mutajenik etkisinin farklı test yöntemleri ile araştırılması
- Tez No: 13291
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada halk arasında ilaç olarak kullanılan Ecballium elaterium meyva özütünün mutaj enik aktivitesi araştırılmıştır. Bu amaçla 2 ayrı test yöntemi uygulanmıştır. Ames/ Salmonella/ Mikrozom test yöntemi uyguladığımızda meyvanın, hem total ekstresi, hemde 4 ayrı fraksiyonunun, (229C,V110C, V109F, Y136B olarak kodlanmış) 160Mg/pl doz seviyesinden itibaren Salmonella typhimurium'un TA98 ve TA100 suşları ile S9 karışımı varlığında ve yokluğunda mut ajenik cevaplar oluşturduğu gözlenmiştir, DNA onarım test yöntemi uyguladığımızda E, elaterium meyva özütünün l6 mg/disk dozundan itibaren, kullandığımız bakteri suşlarından Bacillus thuringiensis var. Kurstaki'- nin, Bacillus thuringiensis var. kenyae suşuna göre daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Escherichia coli yabanıl tip, E.coli rec A~ ve E.coli uvrA~ bakteri suşlarmdan E.coli rec Â~ ve E.coli uvr A~nin INA onarımında daha başarısız oldukları bulunmuştur. Her iki deney de elde edilen bulguların paralellik gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre E. elrsterium meyva özütünün direk mutajenik etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY In this study the. mutagenic activity of a fruit extract of Ecballium elaterium l. used as a drug by people has been i assayed.1 In the study two different testing methods have been employed. When the testing method, Ames/ Salmonella/ Microsomes applied )£©? both the total fruit extract and its four different fractions (Coded as 229C, V110C, V109F, V136B) were observed to give mutagenic responses after the dose level of l?O^g/pl and when the two strains of salmonella typhimurium, TA98 and TA100, mixed with S9 or not. When the testing method, DWA repairing has been employed the fruit extract of E. elaterium after a dose of I?^g/disc, has been detected to be more sensitive compared with the strains of Bacillus thuringiensis var. Kurstaki and Bacillus thuringiensis var. Kenyae. Of the strains of B.coli rec A~, E. coli uvr-k“, B.coli, the wild type, B.coli recA~ and E.coli uvr-A”have been found more sensitive. The responses obtained in both experiments have been observed to be similar to each other. According to the results obtained, we can say fruit extract E. elaterium has been mutagenic activity.