Türkiye'de halk ilacı olarak kullanılan antikanser ve immünostimülan etkili bitkisel droglar üzerinde çalışmalar
The Studies on the plants which are used as sitotoxic and immunostimulating crude drugs in Turkey
- Tez No: 40184
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. AHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Anadolu 'da birçok bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı rahatsızlıklarda kullanılan Arctium minus, EcbaUium elaterium, Momordica charantia, Plantago major, Urtica dioica ve Viscum album türlerinin ekstraktlan nötrofil kemotaksisi ve hücreiçi öldürme aktivitesi Boyden odacıklan ve NBT redüksiyon testi ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. EcbaUium ekstraktlan dışındaki Arctium minus, Momordica charantia, Urtica dioica ve Viscum album ekstraktlan istatistiksel olarak kemotaksis ve random migrasyonu açısından önemli bulunmuştur. Elde edilen değerlere göre; Viscum album meyvalanndaki belirgin kemotaktik aktivite ortaya çıkmıştır. Aynca, nötrofil fonksiyon bozukluğu olan hastalarda Urtica dioica tohum ve yapraklarında kullanılabilecek düzeyde bir etkinin varlığı tespit edilmiştir. Bununla berarber Arctium minus, EcbaUium elaterium ve Viscum album ekstratlanmn, radikalleri redükleyici etkisi NBT test sonuçlan ile ortaya çıkarılmıştır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY The extracts of the species of Arctium minus, Ecballium elaterium, Momordica charantia, Plantago major, Urtica dioica and Viscum album used locally in Anatolia for various immune disorders were investigated for their neutrophil chemotactic and intracellular killing activities by boyden migration chambers and nitroblue tetrazolium (NBT) dye reduction test respectively. The extracts of Arctium minus, Momordica charantia, Urtica dioica and Viscum album were statistically important from the point of chemotaxis and random migration except Ecballium extract. According to the values obtained, the extracts of berries of Viscum album particularly have significant chemotactic effect. Also, the extracts of Urtica dioica seeds and leaves are worthy to be used in patients suffering from neutrophil functions deficiency. On the other hand, NBT results indicate that the extracts of Arctium minus, Ecballium elaterium and Viscum album have the ability of reducing active radicals leading that these extracts are also valuable in medical treatment of some diseases associated with free radical damage. 56