Aliağa'da giyim-kuşam kültür
Wearing culture in Aliağa
- Tez No: 132916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1950'li yıllardan günümüze kadar geçen zamanda Aliağa ve çevresinden elde edilen giyim- kuşam unsurlarını, gösterge bilimsel olarak incelemeye; bu unsurların sosyal, kültürel, psikolojik ve iletişimsel bağlamda içerdiği anlamlar çözümlenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi; Aliağa' mn coğrafi, tarihi, ekonomik, demografik, sosyo- kültürel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, baş bölümü ile ilgili giyim- kuşam unsurları, ikinci bölümde bedenin üst bölümü ile ilgili giyim- kuşam unsurları, üçüncü bölümde bedenin alt bölümüm ile ilgili giyim- kuşam unsurları, son bölümde de ayak bölümü ile ilgili giyim- kuşam unsurları, örnek fotoğraflar da eklenerek, bir metin gibi düşünülüp okunmaya, tahlil edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda görüşmeler yapılan kayak kişilerin ve başvurulan eserlerin künyeleri,“kaynakça”başlığı altında bir araya getirilmiştir. Ekler bölümünde de, incelenen giyim- kuşam unsurlarının farklı fotoğraflarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study,examines the components of garments which have being used in Aliağa and its surroundings since the fifties. The method which is used is called the semiological method. In this study the components of the garments are categorized and analyzed according to their socio-cultural, psychological and communicative meanings. In the introduction part; the purpose,the cape and the procedure of this study are mentioned. Also the needen information about, Aliağa' s geographical..historical, economical, domogoraphical, and socio-cultural structure can be found in this part. The first part of this study examines the head garments. Then it continues to examine the garments related to the upper part of the body. The third part is about garments related to the lower part of the body feet. And the fourth part examine the garments. All of these part of the study including the sample photographs are designer as a text and tried to be examined. At the end of this study a briel curriculum vital of the people who are being referred to and the required information about the written sources are put under the title bibliography. Further information and photographs will be found in the appendix part.