Çağdaş Türk seramik sanatında birey-toplum konusunun figüratif olarak işlenişi
Contemporary demonstration of individual society relationship in Turkish ceramics
- Tez No: 132920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN DİZDAR TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
H ÖZET: 'Çağdaş Türk Seramik Sanatında Birey-Toplum Konusunun Figüratif Olarak İşlenişi' adlı bu raporun içeriğinde; sanatm ilk başladığı dönemden itibaren ortaya çıkan, zaman ve koşullar doğrultusunda gelişen ve değişiklikler gösteren figür ve figüratif anlayış geleneğinin insanm sanatsal dışavurumuna ne şekilde yansıdığı ve bu yansımanın sanatçıyı ne şekilde etkilediği incelenmiştir. İçinde bulunduğu toplumdan etkilenen ve içinde bulunduğu toplumu etkileyen insanın, sanatını oluştururken birey ve toplum etkileşimini sanatsal dışavurumuna ne şekilde yansıttığı ve bunu figüratif olarak ortaya koyuş durumu araştırılmıştır. Figüratif seramik anlayışının Çağdaş Türk Seramik Sanatı'ndaki yeri irdelenmiş ve sanatsal dışavurumunda figüratif ifade biçimine yer veren Türk ve Dünya seramik sanatçıları ve çalışmaları örneklendirilmiştir. Uygulama aşamasında; araştırılarak ortaya konan teorik bilgileri destekleyen seramik form ve yüzey çalışmaları, toplu figür düzenlemeleri ve endüstriyel uygulama örneği yapılmıştır. Figüratif anlayışla gerçekleştirilen bu uygulamalar da izleyiciye teknik yeterliliğe sahip, özgün iletiler sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY: This report“Contemporary Demonstration of Individual-Society Relationship in Turkish Ceramics”explains the impact of figure and figurative understanding which reflects human expression beginning from the prehistorical times and extending to contemporary aera. This report also evaluates how this expression is reflected to human art. Humans influenced from the society also influence the society and this interaction is reflected on their expression and understanding of their art. The artist under the influence of this interaction begins to utilise figurative elements in his art The place of figurative understanding of ceramics in contemporary Turkish ceramic art is evaluated and the examples were given for the Turkish and World ceramic artists which have used this thema. Personal understanding and application of this theoretical background led to the preparation of unique ceramic forms, surface studies, figurative installations and industrial ceramic applications. These applications are performed under the influence of figurative understanding and the aims of these applications are presentation of original and technically sufficient art pieces to the society.