İlköğretim dürdüncü sınıf fen bilgisi programının değerlendirilmesi
Evaluation of forth-grade science curriculum
  1. Tez No: 132933
  2. Yazar: CEREN ERKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı 4. sınıf fen bilgisi dersinin“Çevremizi Tanıyalım”ve“Maddenin Doğası”ünitelerinin hedef davranışlarına ulaştırma bakımından etkililik derecesi üzerinde JB'k^ yaPmakt,r Bu çalışmada, ünitelerin hedef davranışlarının ulaşılabildiği, davranışlar arasındaki aşamalılık ilişkileri, deneylerin yapılabilirliği ve konulara uygunluğu, araç ve gereçlerin sağlanabilirliği, program hakkında veli öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri üzerinde de durulmuştur. Araştırma, Ankara'daki Özel Ayşeabla Okulları ve Adana'daki Özel Başkent Okullan'nın ilköğretim 4. sınıflarından yararlanılarak 2002-2003 Öğretim Yılında yapılmıştır. Araştırmada, her ünite için özel olarak bir başarı testi hazırlanmış, denenerek geliştirilmiş ve bu araştırmada ön ve son test olarak kullanılmıştır. İlk ve ikinci üniteyle ilgili testlerde, sırasıyla 26 ve 47 soru bulunmaktadır. Bir hedef davranışın öğrenilmiş olduğunu kabul edebilmek için minimum öğrenme düzeyi 0,75 olarak kabul edilmiştir. Her iki okulun öğrencilerinden elde edilen ön test sonuçları, ilk ünite olan“Çevremizi Tanıyalım”ünitesinde 26 hedef davranıştan 9'unun, 2. Ünite olan“Maddenin Doğası”ünitesinde 47 davranıştan 1 Tinin üniteye başlamadan önce öğrenilmiş olduğunu ve bu nedenle bu davranışların, ünitelerin bu işlenişi için hedef davranışlar arasından çıkarılabileceğini göstermektedir. Son test sonuçları, geriye kalan davranışlardan ilk ünitede 12, 2. Ünitede de 16 tanesinin bu ünitelerdeki öğrenme-öğretme etkinliklerinin ürünü olarak öğrenilebildiğini göstermektedir. Öte yandan, ilk ünitede geriye kalan 5, 2. Ünitede geriye kalan 20 davranışın belirlenen düzeyde öğrenilmemiş olduğu görülmektedir. Ünite sonunda da öğrenilmediği görülen davranışların çoğu 1. Ünitede beklendiği gibi, kavrama düzeyi öğrenmelerle, 2. ünitede ise, bilinmeyen nedenlerle, bilgi düzeyindeki öğrenmelerle ilgili görülmektedir.Son test sonuçları, öğrenilmesi beklenen hedef davranışlar arasında aşamalılık ilişkilerinin bulunmadığını belirlemede kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ünitelerde kazandırılması beklenen davranışlar arasında bazı aşamalılık ilişkilerinin bulunduğunu göstermekte; bunların dikkate alınmasının öğrenme eksikleri ve güçlüklerini gidermede önemli katkılarda bulunabileceğini akla getirmektedir. Yapılması önerilen deneylerin ünite içeriğine uygunluğu ve okul imkanlarının bu deneylerin yapılmasına elverişliliği konusundaki görüşlerini almak için öğretmenlerden her deney için özel olarak hazırlanmış deney gözlem formunu doldurmaları istenmiştir. Bu formla elde edilen bilgiler öğretmenlerin çoğunluğunun deneylerin ünite içeriğine uygun, okul imkanlarının bu deneylerin yapılmasına elverişli olduğu görüşünde birleştiklerini göstermektedir. Ancak, öğrenci çalışma kitaplarında deneylerle ilgili sorulara verilen yanıtlar öğrencilerin bu deneylerden beklenen ölçüde yararlanamadıklarını, ilgili kavram ve genellemelere beklenen düzeylerde ulaşamadıklarına işaret etmektedir. Veliler öğrenciler ve öğretmenlere fen programının çeşitli yönlerine ilişkin görüşlerini almak amacıyla bir anket uygulanmıştır. Sorulara verilen yanıtlar okullar ve öğrenci veli arası farklılıklar varsa bunları ortaya çıkaracak şekilde Khi kare tekniği ile analiz edilmiştir. Veli ve öğrenci anketlerinden elde edilen sonuçlar bu grupların ikisinde de soruların çoğunlukla olumlu yönde yanıtlandığını göstermiştir. Ancak bazı sorularla ilgili olarak okullar arası ve veli öğrenci arası görüş farklılılarının olduğu da görülmektedir. Öğretmenlerin çoğunluğu, ünitelerin hedef davranışlarından bazılarının daha üst süzeylerde öğrenilebilecek davranışlar olduğu ve ünitelerin işlenişine ayrılan zamanın beklenen öğrenme seviyelerine erişmek için çok kısa olduğu kanısındadırlar. Araştırmada bulgular yorumlanmaya çalışılmış ve daha ileri araştırmalarla ilgili bazı önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY The basic purpose of this study is to carry out a micro-ievei study on the effectiveness of two units of forlti-grade science course,“A Study of Our Environmenf and ”The Nature of Matter“, as learning tasks in achieving their behavioural objectives. Some special aspects of the teaching-learning processes in the two units are also taken into account, such as, hierarchical patterns among the behavioural objectives of these units, if any, appropriateness of the proposed experiments to the unit content, feasibility of laboratory experiments under the circumstances of actual school settings, and the parents', students' and teachers' opinions about the curriculum. The study was carried out in the fourth-grade classes of two private schools, The Elementary School of Ayşeabla College in Ankara and The Elementary School of Başkent Schools in Adana, in the fall term of the School Year 2002-3. A special achievement test was prepared, pre-tested and used as pre- and post-test, for each unit studied. The minimum acceptable level for those students who were to be assumed to have achieved the related behavioural objective (the cutting point) was set to be 0.75. The pre-test data from both schools seem to indicate that 9 behavioural objectives out of 26 for the first unit ”A Study of Our Environmenf and 11 behavioural objectives out of 47 for the second unit“The Nature of Matter”can be assumed as achieved previously, and therefore, can be deleted from the actual list of behavioural objectives of those units for this particular teaching-learning attempt. The post-test data from both schools seem to indicate that, of the remaining behaviours, 12 behaviours for the first unit, and 16 behaviours for the second unit can be assumed to be achieved as an outcome of the teaching- learning activities carried out in the respective units. On the other hand, it seems that, the remaining 5 behaviours for the first unit, and 20 behaviours for the second unit were not achieved for some reason, at the specified level. The behavioural objectives which were not achieved were mostly related to the comprehension-level attainments for the first unit, as expected, but were mostly related to knowledge- level attainments in the second unit for some unknown reason.IV The post-test results are used to study the presence of hierarchical relations among the behavioural objectives. A significant correlation is used as an evidence of a hierarchical relation. The results seem to indicate that there are some hierarchical relations among the behavioural objectives of each unit, the consideration of which may have important contributions in determining and correcting individual learning difficulties. In order to determine the appropriateness of the proposed experiments to the unit content and the feasibility of laboratory experiments under the circumstances of actual school settings, teachers were asked to fill out a special form for each experiment Yet, the students' answers to the questions related to the experiments in The Student Workbooks seemed to indicate that students did not benefit from those experiments as expected, the students did not seem to be able to reach the concepts and generalisations to be taught through those experiments at the expected level. A questionnaire was administered to the parents, students and teachers to get their opinions on various aspects of the curriculum. In this questionnaire some questions were asked about the students' interests towards science and technology courses, the feasibility of the activities prepared for the achievement of the behavioural objectives, the method, the subjects which take place in the curriculum and the use of students' workbooks. The percentages of answers to the items in the questionnaire were analysed using Khi Square Of) analysis. Data obtained using the students' and parents' questionnaires shows that both parents and students think about the topics they were asked to respond positively, in general. Nevertheless, there are some between-school and parent-student differences of opinion in responses to some specific items. The teachers are inclined to think that some of the behavioural objectives of these two units are more appropriate for some higher levels of schooling and the time assigned to the units is too short for the expected levels of learning. The findings of the study are interpreted and some suggestions are made for further research.