Demir içeren sırlarla ilgili araştırmalar örneklemeler
A Research on the subject of special effect glazes which especially contains ferric oxide
  1. Tez No: 112864
  2. Yazar: CANDAN SAYGINER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya üzerinde demir değişik şekillerde yeryüzünün %7'sini kaplayacak kadar fazladır. Ve bu nedenle dünya üzerinde kullanılan en yaygın renklendirici oksittir ve dünyadaki her seramik geleneğinde demirin yaygın kullanımının kaçınılmaz olduğu sonucuna varılabilir. Demir oksit, oksijenle üç şekilde; kırmızı demir oksit (Fe203), gümüşümsü gri manyetik demir oksit (Fe304) ve siyah demir oksit (FeO) olarak birleşebilir. Sır içinde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor içerisinde değişen geniş bir renk yelpazesinin temelini oluşturur. Yeşil ve mavi tonlar indirgen atmosferde, diğer renkler ise yükseltgen atmosferde elde edilirler. Demir oksitle doyurulmuş sırlar özel efektler oluşturur. Temmoku sırları, demir Aventürin sırlar bu gruba girerler. Yüksek oranda feldspat, daha az oranda silika ve çok az (%1 veya %3) demir oksit bulunan sırlar indirgen atmosferde pişirildiklerinde“Seladon”adı yerilen yeşil sarı, mavi ve kahverengimsi renk tonlarına kadar değişen bir yelpaze oluşturur. Dünya üzerinde üne sahip, artistik sırlar içinde ayrıcalıklı bir yeri bulunan seladon tekniği Çin'de doğmuş, Avrupa'da bu isimle tanınmıştır
Özet (Çeviri)
Iron oxides one by far the most common coloring oxides in the earth's crust and nearly %7 of the earth's uppermost layer is estimated as iron in its various states of oxidation. It might be assumed from the above that any ceramic tradation in the world must inavitably make extensive use of iron. Iron can combine with oxygen in three ways; as red iron oxide (Fe203), as the silvery-grey magnetic iron oxide (Fe304) and as black iron oxide (FeO). It forms the basis of a color spectrum of red, orange, yellow, green, blue and purple in the glaze. Green and blue tones, may be acquired in reductive atmosphere whereas the others are in oxidative atmosphere. Glazes that are saturated with iron oxide give special effects such as Temmoku and Iron- Adventures glazes. When glazes, that contain a high amount of feldspar, a lower amount of silica and a negligable (%1 to %3) amont of iron oxides are fired in reductive atmosphere, they give glazes of green, yellow, blue and brownish color called“Celadon”. The celadon glazes technique, which has much reputation among artistic glazes was born in China and has got famous through Europe with its name.