The Relo of memory types in learning and teaching of vocabulary items at intermediate level
Orta düzeyde sözcük öğretimi ve öğrenimi üzerinde bellek çeşitlerinin rolü
- Tez No: 132937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
in ÖZET Bu tezde, orta seviyede sözcük öğretimi ile bellek türleri ve bunlara bağlı yordamların önemini araştırmak amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu tez, belirli bellek türleri ve bunların kullandığı yordamları da geliştirecek bazı etkinlikler belirlemeyi amaçlamıştır. ilk bölümde genel bir girişin ardından, problemin tanımı yapılmaktadır. Problemin tanımından sonra, bu çalışmanın amaç ve önemi belirtilmekte, hipotezler, sınırlamalar ve anahtar kelimeler verilmektedir. ikinci bölümde bu alanda yapılan çalışmalar özetlenmiş, literatür taraması yapılmıştır. Buna ek olarak bellek türleri ve özellikleri anlatılmıştır. Ayrıca, bellek türlerinin kullandığı yordamlar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Bu çalışma Başkent Üniversitesi ingiliz Dili Meslek Yüksek Okulu'nda bir kontrol ve bir deney grubu ile yapılmıştır. Grupların her birinde 15'er öğrenci bulunmaktadır. Hazırlanan sormaca veri toplama aracı kullanılmıştır. Sormaca sonuçlarının sayısal olarak anlamlı olup olmadığını görmek için t-testi uygulanmıştır. Bunların ışığında sonuçlar sunulmuştur. Her bellek türünün yordamları ve özellikleri sormacada belirlenmiş ve öğrencilerin bu sorulara verdiği cevaplara t-testi uygulanmıştır. Deney grubunun bellek türlerinin t-testi sonuçları 0.05 seviyesinde anlamlı bulunmuştur. Dördüncü bölümde ise, deney grubunda uygulanan sözcük öğretimi derslerinden örnekler verilmiştir. Ayrıca hatırlama amaçlı kullanılan sözcük oyunlarından da örnekler sunulmuştur. Beşinci ve son bölümde, tezin sonuçları tartışılmıştır. Bunlara ek olarak, ileride yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, it was aimed to investigate the importance of the relation between vocabulary teaching and memory types and memory strategies at intermediate level. In addition, it aims to specify certain activities to develop certain memory types and the strategies they use. In the first chapter, after a general introduction, a definition of the problem is made. Moreover, the purpose and importance are put forward, hypotheses are made, limitations are given and key definitions are made. In the second chapter the research done in this field is summarized and a review of literature is given. In addition the characteristics of memory types are explained. The strategies that each memory type uses are also mentioned. In the third chapter, the detailed method of research is given and results are put forward. This study was conducted at English Language School of Başkent University with one experimental group and one control group. These two groups consist of totally 30 students, 15 in each class. In this study a questionnaire (used as a pre and post questionnaire) is used as data collection material. A t-test was run for the questionnaire results to find out if the results were statistically significant or not. The outcome of the questionnaire yield to positive (statistically significant) results in the experimental group. In the fourth chapter, suggested lesson plans which are applied in the experimental class are given. In addition, activities and games to remember and recall the newly learned words are provided. Last of all, in chapter five, the results of this thesis are discussed. Also, recommendations and suggestions for further research are made.