Malign melanoma olgularında yeni B hücre alt gruplarının araştırılması
Investigation of NEW B cell subgroups in malignant melanoma cases.
  1. Tez No: 713709
  2. Yazar: LAÇİN CEVHERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BARBAROS ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Allergy and Immunology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İmmün kontrol noktası inhibitör (ICI) tedavisinin malign melanoma olgularındaki etkinliğinin belirlenmesi için öngörücü biyo-belirteçlerin tanımlanması, tedavi seçimine ve klinikte takibine yardımcı olması açısından önemlidir. Malign melanomada ICI'nin ana hedefi T hücre efektör fonksiyonları olmasına rağmen, olgun ve farklılaşmış B hücre fenotiplerinin de ICI yanıtları ile pozitif ilişkide olduğu öne sürülmekte ancak ICI tedavisindeki rollerine yönelik çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışmada, uzun süreli takip edilen metastatik melanoma (MM)'lı olguların ICI immünoterapisine verdikleri B-hücre aracılı immün yanıtları, tedaviye yanıt veren (YV) ve yanıtsız (YZ) olgulardaki B hücre alt gruplarındaki farklılıkların saptanması ve B hücre ilişkili sitokinlerin prognostik ve öngörücü klinik biyo-belirteç olarak kullanılabilme potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. MM'li olgular ve sağlıklı kontrollerden alınan periferik kan örneklerinden akan hücre ölçer ile B hücre alt grupları saptanmıştır. Aynı grupların serum örneklerinden BAFF ve APRIL sitokin seviyeleri Elisa yöntemi ile tespit edilmiştir. ICI tedavisinin, YZ olgularda naif B hücre frekanslarını periferde arttırırken, dönüşmüş bellek (IgD-CD27+), klasik (CD21+CD27+), dönüşmemiş bellek B hücre ve IgA+ B hücre frekanslarını azalttığı saptanmıştır. Tedavinin erken ve geç vizitlerinde dönüşmüş (IgM-IgD-) ve dönüşmüş bellek B hücreler YV'lerde yüksek frekanslarda bulunmuştur. ICI tedavisinin, CD21-/dü dönüşmüş B hücre frekanslarının YZ olgularda arttırdığı, YV olgularda BAFF-R ekspresyonunu azalttığı saptanmıştır. YZ olgulara nazaran her vizitte BAFF-R ve TACI ekspresyonları YV olgularda yüksek tespit edilmiştir. Tedavi başlangıcında YZ olguların BAFF serum konsantrasyonlarının, kontrollerden ve YV olgulardan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışma sonuçları, serum BAFF seviyelerinin, BAFF-R ve TACI ekspresyonlarının ve CD21-/dü B hücre frekanslarının ICI tedavisi altındaki MM'li hastaların efektif anti-tümör yanıtlarında rolü olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Determining predictive bio-markers is beneficial for selecting and monitoring the effect of immune checkpoint inhibitor (ICI) treatment in malignant melanoma patients. Although the main target of ICI in malignant melanoma is T cell effector functions, it is suggested that mature and differentiated B cell phenotypes also have a positive relationship with ICI response. However, there are few studies in this context have been conducted. This longitudinal study aimed to investigate the B cell-related immune responses to ICI therapy in metastatic melanoma (MM) patients, differences of B cell subgroups between responding and non-responding MM patients regarding their state of response to ICI treatment, the potential utilization of B cell-related cytokines as prognostic and predictive clinical bio-markers to immunotherapy. Peripheral blood samples were taken from MM patients and healthy donors and B cell subsets were analysed by flow cytometry. BAFF and APRIL serum levels were detected by Elisa in same groups. While ICI treatment increased naive B cell frequency in non-responders, switched memory (IgD-CD27+), classical (CD21+CD27+), unswitched memory B cell and IgA+ B cell frequencies were decreased. Switched (IgM-IgD-) and switched memory B cell frequency were elevated in responders at early and late visits. During ICI treatment, CD21-/lo switched B cell frequencies were increased in NR patients, BAFF-R expression was decreased in R patients. Responders had higher expression of BAFF-R and TACI than non-responders at all visits. At the initiation of ICI therapy, BAFF serum concentrations were detected to be significantly higher in non-responders compared to responders and healthy controls. Results of the thesis suggest that serum levels of BAFF, BAFF-R and TACI expressions and CD21-/lo B cell frequencies can have a role in effective anti-tumour responses in MM cases under immunotherapy.