Faaliyete dayalı maliyet yöntemi ve bir uygulama
Activity based costing and an application
- Tez No: 132949
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda yaşanan gelişmelere paralel olarak maliyet ve yönetim muhasebesinde ortaya çıkan yeni bir yöntem olan Faaliyete Dayalı Maliyetleme (FDM) sistemi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, maliyet muhasebesinin gelişimi, geleneksel maliyet muhasebesi sistemi ve sistemin yetersizliği ana hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde, geleneksel sistemin yetersizliği sonucunda ortaya çıkan Faaliyete Dayalı Maliyet yöntemi üzerinde durulmuştur. Burada, öncelikle yöntem hakkında genel bilgiler verilip; yöntemin tanımı, amaçları, özellikleri, gelişimi ve yöntemde kullanılan temel kavramlar anlatılmıştır. Faaliyete Dayalı Maliyet Yönteminde maliyet dağıtım süreci incelendikten sonra, yeni bir maliyet yönteminin gerekliliğinin belirlenmesi, FDM sisteminin üstün olduğu yönler ve sisteme yöneltilen eleştiriler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Uluslararası ileri Üretim Konsorsiyumu (The Consortium for Advanced Manufacturing-International) tarafından geliştirilen FDM yapısı incelendikten sonra, Kanada'nın Ontario eyaletinin ana yerleşim merkezlerinden birinde yer alan Peel Yerel Yönetimi'nin Ödemeler Birimi'nin kullandığı bu yapı açıklanmıştır. Uygulamada karşılaşılan sorunlar belirtilmiştir. Sonuçların verilmesiyle birlikte çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The Activity Based Costing (ABC), which is a new approach in the cost and management accounting as a result of the improvements within the last a few years, is examined in this study. The study is composed of three chapters. In the first chapter, the development of cost accounting over the years, the traditional cost accounting approach and its insufficiency are briefly explained. The second chapter focuses on the Activity Based Costing approach that was developed as a result of the deficiencies in the traditional approach. First, the approach is described in general. Its definition, purpose, characteristics, development and the fundamental concepts used in the approach are described. After reviewing the cost allocation process in the Activity Based Costing approach, identifying the need of a new costing approach, the pros of the ABC system and the critiques on the system are explained. In the third chapter, after examining the ABC framework that was created by The Consortium for Advanced Manufacturing-International, the application of this framework by the Accounts Payable Department of the Peel Regional Municipality, located in Ontario province of Canada, is explained. The implementation issues are also discussed. Finally, the conclusions are given at the end of the study.