Yeni Keynesyen makroiktisadın mikrotemelleri
Microfoundations of new Keynesian macroeconomics
  1. Tez No: 132952
  2. Yazar: ROJHAT BERDAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET 1970'lerin başlarında endüstrileşmiş ülkeler,“stagflasyon”olarak adlandırılan yeni bir ekonomik deneyim ile karşı karşıya kaldılar. Bu dönem ekonomik durgunluğa yüksek enflasyonun eşlik ettiği bir dönemdi. Bu, alışılageldik anlamda enflasyon-işsizlik değiştokuşuna dayanan Phillips Eğrisinin açıklayamayacağı tipte bir olgu idi. Phillips Eğrisinin ampirik anlamda zayıflaması, bazılarınca,“Keynesyen iktisadın düşüşü”olarak nitelendirildi ve bu, iktisat teorisi alanında bazı tartışmaları beraberinde getirdi. 1970'lerde Keynesyen iktisadın uygun mikroekonomik (ya da teorik) temellerinin olmadığı eleştirilerinin merkezinde yeralan Yeni Klasik Okul iktisat teorisi alanında hakim bir konuma geldi. Yeni Keynesyen Okul Keynesyen iktisadın içine düştüğü bu krize bir tepki olarak ortaya çıktı ve iki dalga halinde gelişti. İlk dalga (nominal ücret katılığı teorileri olarak) 1970'lerin sonunda, ikinci dalga (nominal fiyat katılığı teorileri olarak) 1980' ler boyunca gelişti. Yeni Keynesyen Okulu tanımlayan üç temel karakteristik vardır. Bunlardan ilki Yeni Keynesyenlerde“Keynesyen”olanın ne olduğu, ikincisi mikrotemeller tartışmasında durdukları yer, sonuncusu ise beklentileri modelleştirme biçimleri ile ilgilidir. Yeni Keynesyen makroiktisadm Keynesyenliği, 1960 ve 70'lerde Phillips Eğrisi île özdeşleştirilen sentez dönemi Keynesyenizminden gelmektedir. Yeni Keynesyen iktisatçıların geliştirdikleri mikrotemellerin niteliği ve rasyonel beklentileri benimsemeleri, Yeni Klasik iktisatçıların okul üzerindeki büyük etkisini yansıtmaktadır. Yeni Keynesyen mikrotemeller, rasyonalite kavramının alanını nominal ücret ve fiyat katılığını içerecek şekilde genişletmekten fazlası değildir. Böylece bu katılıklara ihtiyaç duyan politika etkinliği tezine meşru (ya da teorik) bir temel kazandırmaktadırlar.11 Bu nedenle, Yeni Keynesyenleri, amaçları Phillips Eğrisini, rasyonel beklentiler varsayımı ve uygun mikrotemeller ile yeniden üretmek olan yeni kuşak Keynesyenler olarak tanımlamak mümkündür. Peki, Yeni Keynesyenler ne ölçüde Keynesyendirler? Yeni Keynesyenler, Yeni Klasikler ile karşılaştırıldığında, iktisat teorisine yeni herhangi bir şey kazandırmışlar mıdır? Bu iki soruya olumlu yanıt vermek güçtür. Herşeyden önce, Yeni Keynesyen politika etkinliği tezi ücret ve fiyatlarda bazı katılıklara gereksinme duymaktadır. Ancak, bu katılıklar Keynes'in iktisadi analizinin merkezinde yer almamaktadır. Çünkü, Yeni Keynesyenlerden farklı olarak, Keynes'e göre, politika etkinliği kapitalist sistemin içsel anlamdaki istikrarsız yapısının bir sonucudur. Diğer yandan, mikrotemeller yaklaşımı olarak benimsenen“eksik rasyonalite”ve rasyonel beklentilerin varsayılması, Yeni Keynesyen modellerin, neredeyse, Yeni Klasik modellerin özel bir hali olarak değerlendirilebilir hale gelmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill Summary In the beginning of the 70's, industrial countries experienced a new phenomenon called“stagflation”. During this period, high inflation were accompanying economic recessions. This was a phenomenon that cannot be explained by the Phillips Curve relation assuming a trade-off between inflation and unemployment. The empirical weaknesses of the Phillips Curve was regarded by some as the“falling of Keynesian economics”and gave rise to several theoretical debates in economics. During the 1970's, New Classical School, which criticized the Keynesian economics on the ground that it had no proper microeconomic (or theoretical) foundations, dominated macroeconomics. The New Keynesian School appeared as a response to this theoretical crisis in Keynesian economics and developed in two waves. The first came (theories of nominal wage rigidities) in the end of the 70' s and the second wave (theories of nominal price rigidities) came throughout the 80' s. There are three main characteristics describing New Keynesian macroeconomics. One of them is its Keynesian properties, the second one is its perception of“microfoundations debate”, and the last one is the theory of expectations it adopts. Keynesian part of New Keynesian macroeconomics comes from the“synthesis Keynesianism”which was identified with the Phillips Curve in the 60 and 70' s. The adoption of“rational expectations”and the position taken by the New Keynesians concerning the“microfoundations debate”was under the influence of the New Classicals. Their microfoundations were nothing but to assume the nominal wage and price rigidities as rational economic behavior and therefore to legitimize the policy effectiveness postulate which requires such rigidities. Therefore, New Keynesians can be described as a new group of Keynesians whose aim is to reproduce the Phillips Curve on the basis of rational microeconomic foundations together with the assumption of rational expectations. So, how Keynesian is New Keynesian School? And does the New KeynesianIV macroeconomics bring anything theoretically superior to New Classicals? It is hard to answer these two questions affirmatively. First of all, New Keynesian policy effectiveness postulate requires some nominal rigidities in wages and prices. But these rigidities cannot be at the heart of economics of Keynes. According to Keynes, economic policies can be effective because of the internal instability of capitalist system. On the other hand, the concept of“near rationality”as a microfoundations approach and the assumption rational expectations make the New Keynesian models almost special cases of New Classical models.