Yeni açık-ekonomi makroiktisadı; döviz kuru ve cari işlemler hesabı: Bir ampirik analiz
New open-economy macroeconomics; exchange rates and current account: An empirical analysis
  1. Tez No: 375485
  2. Yazar: ABREG SİNAN ÇELEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN AKÇORAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı“yeni açık ekonomi makroiktisadı”(new open economy macroeconomics) teorisinin önermeleri ışığında Türkiye'deki makroekonomik yapıyı incelemektir. Daha spesifik olarak, büyük ölçüde Maurice Obstfeld ve Kenneth Rogoff'un çalışmalarıyla şekillenen ve yeni-Keynesçi teorinin açık-ekonomileri inceleyen ayağını oluşturan“yeni açık ekonomi makroiktisadı”nın temel taşı olan Redux modeli incelenmiş, Türkiye'deki makroekonomik yapının bu teori ve modelle bağdaşıp bağdaşmadığı ampirik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada, nominal ve reel şoklar ile döviz kuru şoklarının cari hesap üzerindeki etkisi yapısal VAR modeli kullanılarak araştırılmıştır. Ampirik analizin sonuçlarına göre Türkiye'deki makroekonomik yapının yeni açık ekonomi makroiktisadının önermeleriyle büyük ölçüde bağdaştığı söylenebilir. Çalışmanın odak noktasında yer alan cari denge açısından bakıldığında, parasal şokların cari hesap üzerinde sadece kısa dönemde geçerli bir etkiye sahip olduğu, bunun yanında reel döviz kuru ve çıktı düzeyiyle temsil edilen reel şokların etkilerinin parasal şoklar karşısında daha güçlü olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Yeni Açık Ekonomi Makro iktisadı, Yapısal VAR Yöntemi, Cari Denge
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the macroeconomic structure in Turkey in the light of the hypotheses put forward by the new open economy macroeconomics. The study mainly focuses on the analysis of the Redux model, the cornerstone of new open economy macroeconomics, which is largely shaped by the studies of Obstfeld and Rogoff, and which is one of the dimensions of the new-keynesian theory analyzing open economies. Besides, in the study, whether or not the macroeconomic structure in Turkey is compatible with this theory and model has been analyzed using empirical methods. In the study, structural VAR model, including macroeconomic variables, such as money supply, real exchange rates, output and current account has been used for the purpose of applying long-run restrictions. According to the results of the empirical analysis, it can be stated that the macroeconomic structure in Turkey complies with the hypotheses of the new open economy macroeconomics to a great extent. Considering the current account, which is the focal point of the study, it has been found out that the effect of monetary shocks are valid only in short run, furthermore it has been determined that the effects of real exchange and output level on the changes in the current account come to the fore. Key Words : New Open-Economy Macroeconomics, Structural VAR Method, Current Account