Yalıtılmışlık ve iletişim çelişkisi
Insulation and communication contradiction
  1. Tez No: 132951
  2. Yazar: ZELİHA GÖKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Sanat, dış dünyanın gerçekleriyle insanın iç dünyasının karşılaştığı bilinçli bir seçimdir ve sanat kendi içinde bir dünya olmayıp, gerçek hayattan da kopuk değildir. Sanat alanında yaratıcı faaliyet gösteren insanlar, içinde yaşadıkları toplumun sosyal ve ekonomik yapısından, bilimsel gelişmelerden etkilenirler. Giriş bölümünde iletişimin tanımına yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamaların yapılmasının nedeni, iletişimin yalıtımda önemli bir rol oynamasıdır. Toplumsallaşmanın gerekleri, yaşamı kolaylaştırıcı nesnelerin sayısının oldukça fazla olması, iletişim ve teknoloji, bir taraftan bireyin yaşam standartlarını yükseltirken diğer taraftan da insana ait duyarlılıkları azaltmaktadır. Birey, maddi dünyadaki gelişmelerle kendi iç dünyasındaki değerler arasında bocalar. Bu bocalama süreci içinde birey, yaşam alanlarını tekrar kurgulayabilmesi için, yeni davranış biçimleri geliştirir. Bu davranış biçimleri, kendini koruma ve savunmaya yönelik olan yabancılaşma ve iletişim çelişkileri şeklinde ortaya çıkarken, yabancılaşma sonucunda yalıtım görülmektedir. Birinci bölümde, yabancılaşma ve yalıtıma neden olan faktörler sosyolojik ve psikolojik açıdan incelenmiştir. Yabancılaşma ve yalıtımın ortaya çıkışı, 19. yy' in ikinci yansında güçlenen pozitif bilimler ve sanayileşmeye dayanır. Bu çalışmada, bireyin tüm gelişmelere verdiği tepkiler, yalıtılmışlık ve iletişim kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda yalıtıma neden olan faktörler, sosyal, teknolojik ve psikolojik açıdan değerlendirilmiştir. Sosyal ve psikolojik etmenlerin sanata da yansıdığı görülmüş, bu yansımaya da açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Yalıtılmış birey kendi içine kapandığında dış dünyaya yabancılaşırken, bir yandan da kendini onarma, iyileştirme süreci yaşayabilir. Yalıtılmışlık süreci, olumlu yada olumsuz yönlendirilebilen önemli bir savunma mekanizmasıdır. İkinci bölümde, yalıtılmışlık sürecini hazırlayan etmenler; farkındalık, bilinç, yaratı sürecinde bilinç, uyum ve engel başlıklarıyla belirlenmiştir.IV Üçüncü bölümde, bilinç dışı bir eğilim ya da dürtü karşısında insanın geliştirdiği savunma mekanizmalarının sonucunda ortaya çıkan ürünler ve bu ürünler üzerine yapılan yorumlar sanat ve yaratıcı süreçle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Savunma mekanizmalarından yansıtma, yüceltme, yön değiştirme, yabancılaşma ve yalıtımın yaratma eylemindeki etkileri olduğu düşünülmektedir. Yalıtılmışlık ve iletişim bağlamında oluşturulan çalışmalar, 4. bölümde ele alınmıştır. Rapor kapsamında gerçekleştirilen uygulamalarda farklı teknik ve malzemeler kullanılmıştır. Tema aynı kalmakla birlikte yağlıboya veya dijital bilgisayar ortamı gibi farklı teknikler kullanılarak çeşitli görsel ürünler elde edilmiştir. Kişi, bu çalışmalar esnasında biçimsel anlatımında deneysel bir süreç yaşamıştır. Sonuç bölümünde resimler ve araştırılan kuramlar birbirini destekler i niteliktedir. Yalıtım ile iletişim arasındaki çelişkinin, neden olduğu ilişki, araştırmanın sonucunda farklı bir anlam kazanır. Bu ilişki, sanatçı ve eser açısından ele alınmaya çalışılmıştır. Aslında yalıtıma karşı yaratılan ürün; insanın iç dünyasını yansıtan, dış dünyaya da açılan bir yol olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Art is a concious choice of mankind in which his or her inner world meets with the outher world. It is not a world as in itself and not away from the real life. The people who perform creativity in this field are being effected by the developments in science and the economical and social infrastructure of their society. In the beginning, explanations on the meaning of communication are done. The reason of this explanation is the fact that communication gets an important role on insulation. The requirements of socialization, the high number of the objects that make the life easier, communication and technology are increasing the level of the life standard but decreasing the human sensations. The individual struggles between the changes in outher world and the values of his or her inner world. All these changes forces the individual to construct new behaviours in order to re-compose his living environment. These behaviours are seen as alienition and communication contradictions which are formed in order to protect and defense the individual. As a result of alienition, insulation becomes noticeable. In the first chapter, the reasons of insulation and alienition is mentioned from the socialogical and psychological aspects. These reasons are related with industrilization and positive sciences which became powerful in the second half of the 19 th century. In this respect, the factors preparing the insulation are evaluted from the social, technological and psychological aspects. The social and psychological factors have effect on art, for this reason, this effect in here is tried to be explained. While the insulated individual is aliening to his enviroment when he is getting closed to his inner world, he can live the period in which individual improve and maintain himself. The insulation process is an important defence mechanism that can be directed either in positive or in negative way. In the second chapter, the factorsVI building this mechanism are explained. These are conscience, awareness, conscience during creativity, harmony and obstacle. In the third chapter, the relationships between creativity, products and the comments on the products are explained. The products which are made as a result of the defence mechanisms that are developed by mankind versus an unconscious matter or an instict; and the comments made on these products are related with art and creativity process. The effects of the defence mechanisms, reflection, honouring, diverting, aliening and insulation on the creativity process are investigated. In the fourth chapter, the studies based upon insulation and communication are explained. Different technics and materials were used in the applications that are done under coverage of this report. The subject remains the same but different technics of painting with either paint or computer softwares are used when making the visual studies. By this way, it is noticed that an experimental process was observed in structural composition of these studies. In the conclusion, all topics investigated and the visual studies are seen as supporting each other. The contradiction between insulation and communication gets another meaning at the end of this study. The relation between insulation and communication is tried to be evaluated under the topics as the artist and her paintings. In fact the creativity versus insulation is reflecting the inner world and can be accepted as a door open to the outer world. The artist enters to communicate by production.