Utangaçlık düzeyleri farklı lise öğrencilerinin durumluk mizah tepki düzeylerinin incelenmesi
Examining situational sense of humor response levels of senior high school students who have different levels of shyness
- Tez No: 132965
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada utangaçlık düzeyleri farklı lise son sınıf öğrencilerinin cinsiyetlerine, alan türlerine, algılanan aile tutumlarına, algılanan kişilik yapısına, algılanan popülaritelerine ve algılanan bedensel sağlıklarına göre durumluk mizah tepki düzeyleri incelenmiştir. Bu araştırma kapsamına 2001- 2002 öğretim yılında Polatlı Lisesi'nde öğrenim gören 303'ü kız ve 192' si erkek toplam 495 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilerin durumluk mizah tepki düzeyleri Martin ve Lefcourt (1984) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Aydın (1993) tarafından yapılan“Durumluk Mizah Tepkisi Ölçeği”ile, utangaçlık düzeyleri ise Güngör (2001) tarafından geliştirilen“Utangaçlık Ölçeği”ile ölçülmüştür. Diğer değişkenler ile ilgili bilgiler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir: Utangaçlık düzeyleri ve cinsiyet, alan türü (TM, TS, MF), algılanan aile tutumu, algılanan bedensel sağlık değişkenlerinin durumluk mizah tepki düzeyi üzerindeki ortak etkisi anlamlı değildir. Diğer taraftan utangaçlık düzeyleri farklı lise son sınıf öğrencilerinin durumluk mizah tepki düzelerinin anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Yapılan gruplar arası karşılaştırmada ise en yüksek puan ortalamalarının utangaç olmayan lise son sınıf öğrencilerine ait olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, algılanan popülarite değişkeninin, durumluk mizah tepki düzeyi üzerindeki temel etkisi anlamlı bulunmuştur. Bu değişkene ilişkin yapılan gruplar arası karşılaştırmada ise kendini popüler algılayan lise son sınıf öğrencilerinin, durumluk mizah tepki düzeylerinin, kendini popüler algılamayanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, alan türü, algılanan aile tutumu, algılanan bedensel sağlık değişkenlerinin lise son sınıf öğrencilerinin durumluk mizah tepki düzeleri üzerindeki temel etkisinin anlamlılık göstermediği bulunmuştur.m Araştırmada elde edilen bulgular, daha önce yapılmış çalışmalarla birlikte yorumlanmış ve psikolojik danışma ve rehberlik alanıyla ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, konu ile ilgilenen araştırmacılara fikir vermesi için sonuç bölümünde çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, senior high school students who have different levels of shyness, were examined in terms of gender, their area of graduation, perceived family attitudes, perceived personality type, perceived popularity, perceived psychical health. During the 2001-2002 academic year, 303 female, and 192 male students of the Polatlı Lisesi are taken as a sample in the study. The situational humor response levels of the students were measured by using“Situational Humor Response Questionaire”developed by Martin and Lefcourt (1984) and adopted to Turkis by Aydın (1993). Shyness level were measured by using“Shyness Scale”developed by Güngör (2001). In order to get information about the independent variables“Personal Information Form”which was developed by the researcher was utilized. For the data analysis, variance analysis were made use of. Significance level was accepted as.05. Findings of the research can be summarized as follows: The common affects of shyness level and gender, their area of graduation, perceived family attitudes, perceived psychical health variables were not significant. On the other hand, sinificant differences were found among shyness level and situational humor response levels when the groups were compared it is seen that, senior high school students who are not shy have the highest point. In addition, the main effects of perceived popularity variable on situational humor response levels were significant. The situational humor response levels of the students who perceive themselves as popular are higher than students who don't perceive themselves as popular. The main effects of sex, their area of graduation and perceived family attitudes, perceived psychical health variables sitiational humor response levels were not significant. According to results gathered, some interpretations were made whit the preseding research ang argued whit the psychological conseling and guidance field. However, some suggessions were put forward about implementation on field for those who are planning to carry out further.