Personel seçimi: K.K.K. lığı uzman erbaş seçim sürecinin değerlendirilmesine ilişkin topçu sınıfında bir araştırma
A reasearch on artillery branch concerning the evaluation of the proffesional solider selection process in the Turkish Land Forces
  1. Tez No: 132972
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ADEM TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, insan kaynaklan yönetiminin en önemli unsurlarından biri olan insan kaynakları seçim sürecinin incelenmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş seçim sürecinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Organizasyonun başarısının, sahip olduğu insan kaynağının başarısı ile mümkün olabileceği düşüncesi, insan kaynağı seçiminin önemini vurgulamaktadır. Zamanın gittikçe önem kazanmasıyla birlikte, organizasyonlar için doğru insan kaynağı seçimi bir zorunluluk olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinde devamlılık arz eden görevlerin icrası için son dönemde istihdam edilmeye başlanan“uzman erbaş”statüsündeki personelin seçim sürecinin değerlendirilmesi araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada uzman erbaş seçim sürecinin değerlendirilmesi, mevcut seçim süreci ile K.K.K.lığı bünyesine alınan uzman erbaşların, atandıkları kadro ve görev yerlerinde onlarla birlikte görev yapan amirlerinin ve üstlerinin değerlendirmeleri ışığında yapılmıştır. Çalışmada, önce, insan kaynakları seçim süreci incelenerek genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra, bu bilgilerin ışığında K.K.K.'lığı uzman erbaş seçim süreci üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda araştırmanın asıl konusunu oluşturan uzman erbaş seçim faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğü incelendikten sonra, Topçu ve Füze Okulundan alınan örneklem kitle üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Son olarak, alan çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilerek K.K.K.'lığı uzman erbaş seçim süreci hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is the examination of human resource selection process, that is one of the most important elements of human resource management, and the evaluation of Turkish Land Force's specialist selection process. The thought that the success of an organization depends on the success of the human resource it has, emphasises the importance of selection process. Since the time becomes more important, it has been imperative that the organizations choose the right human resource through a well defined selection program. The main subject of this study is the evaluation of selection process which is used in the employment of specialists recently enlisted for the jobs that require expertise in Turkish Armed Forces. The evaluation of specialist selection process was carried out in the light of specialists' superiors and commanders. At first, human resource selection process was examined and the general evaluation of a selection process was made. Later, examination of Turkish Land Force's specialist selection process has been finished and a field study in Artillery School was carried out. Finally, the suggestions for the selection process were made by the evaluations of the findings of the field study. 11