İç güvenlik birliklerinin arazide konuşlandırılmasında matematiksel model yaklaşımı
The Deployment of internal securitiy forces over terrain
  1. Tez No: 132973
  2. Yazar: DANIŞMENT VURAL
  3. Danışmanlar: DR. H. SONER BİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bir iç güvenlik tugayı, sorumluluk sahasının kontrolünü operasyonel ana birlikleri olan tabur görev kuvvetleri vasıtasıyla sağlamaktadır. Tabur görev kuvvetleri kırsal alanda düşmanların tespiti, ele geçirilmesi ve tesirsiz hale getirilmesi maksadıyla alan hakimiyeti icra edecek timler görevlendirirler. Bu maksatla muhtemel düşman noktalarına müdahale etmek üzere aday noktalar tespit edilir ve bu noktalardan kritik olanları seçilerek timler konuşlandırılır. Bu çalışmada bir iç güvenlik tugayının birliklerinin arazideki konuşlandırılması problemine, tesis yeri seçimi modelleriyle çözüm aranmıştır. Tesis yeri seçimi modellerinden P-merkez (P-center) ve hiyerarşik tesis yeri seçimi (hierarchical facility location) modelleri esas alınarak, düşman noktalarını kontrol eden timlerin ve timleri destekleyen tabur görev kuvvetlerinin yer seçimini yapan modeller geliştirilmiştir. Çalışmada model bir arazi üzerinde, muhtemel düşman noktalarının yerleri ile tim ve tabur görev kuvvetlerinin konuşlanabileceği aday noktalar tespit edilmiştir. En uzun müdahale ve takviye sürelerini minimize edecek biçimde, oluşturulan matematiksel modeller değişik parametre değerleriyle çözülmüş, timlerin ve tabur görev kuvvetlerinin konuşlanacağı noktalar bulunmuştur. Modelin makul sonuçlar verdiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An internal security brigade controls the responsibility area through its operational troops, the battaljon task forces. In rural territory, the battalion task force assigns some of its teams with territory control in order to detect anda overcome. For this purpose, candidate points which controls the probable enemy locations are selected and the teams are deployed in those which are critical. In this study, the problem of deploying the troops of the internal security brigade is solved using the facility location models. Based on the P- center and the hierarchial models of the facility location models, the models are formed. By these models, locations of the teams that control the potential enemy points and the locations of the battalions that support the teams are determined. In this study, a sample terrain is used. In this terrain the probable enemy points and probable locations of the teams and the battalion mission forces are selected. The established mathematical models, that minimize the maximum control and support times, are solved through the use of different parameter values and the deployement of the teams and the battalion mission forces are tried to find. It has been evaluated that the models give reasonable and feasible outcomes.