Örgütlerde performans değerlendirme: Jandarma Genel Komutanlığı performans değerlendirme sistemi üzerine bir araştırma
Performans appraisal in organizations: A research about Turkish Gendermarie's performans appraisal system
- Tez No: 457477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir örgütün başarısı, büyük ölçüde bünyesindeki personelin performansına bağlıdır. Bu kapsamda, personel performansının ölçülmesinde, performans düzeyinin belirlenmesi ve geliştirilmesinde, hangi eğitimlere gereksinim duyulduğunun, kimin ya da hangi bölümün daha başarılı olduğunun tespit edilmesinde, örgütün gelecekteki yönetim kademesinin oluşturulmasında ve böylece başarının artırılmasında performans değerlendirme kilit konumdadır. Performans değerlendirme Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK)“Sicil sistemi”olarak adlandırılmaktadır. Sicil, personelin rütbe terfisi, rütbe kıdemliliği/kademeliliği, kademe ilerlemesi, atamalar ile kurs ve görevlendirmelerde personel seçimi gibi bir çok konuda sicil etkili olmaktadır.Bu çalışmada, performans değerlendirme üzerine bir alan araştırması yapılmış, Jandarma Genel Komutanlığınca (J.Gn.K.lığı) kullanılmakta olan performans değerlendirme yönteminin tanıtılması ile performans değerlendirme sisteminin ana unsuru olan değerlendiricilerin eğilim ve hataları incelenmiştir. Bu kapsamda, J.Gn.K.lığında görevli, sicil verme yetkisi olan veya ileride yetkisi olacak subay ve astsubaylara bir anket uygulanarak, farklı özelliklere sahip dört profil için değerlendirme yapmaları istenmiştir. Yapılan değerlendirmelerden elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda, performans değerlendirmesinde yapılan hataların çeşitli kişisel özellikler açısından farklı değerlendirme eğilimlerine neden olup olmadığı araştırılmış ve konuyla ilgili bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The success of an organization depends largely on employee performance. In this context, performance evaluation is the key for the measurement of employee performance, determining the performance level and development, to identify which training requirements that is needed and who or which section is more successful, designatining managerial staff of the future and thus to increase the success. In Turkish Armed Forces, performance evaluation is called“employment record system”. Employment record system point is very affective for promotion, seniority of rank, stage progression of salary, personnel selection for training, recruitment and appointment. In this study, a field research is made about performance evaluation and an intensive examination is made over the performance evaluation methods of Turkish Gendarmerie to understand the inclination and error of the eveluators who is the the main element of the performance evaluation system. In this context, the officers and non-commissioned officers serving under the command of Turkish Gendarmerie, who is authorized or will be authorized to evaluate in the future, is asked to fill a survey and evaluate four different personnel profile. Examinations are made according to the results obtained from the evaluations and surveys. As a result of analyzing the data obtained from the evaluations and surveys, a research is conducted about whether the performans appraisal erros are dependent to some certain criteria and appraisals are dependent to personal characteristics or not and some assessments have been made on the issue.