İnsansız hava araçlarının rota planlaması için bir karar destek sistemi
A decision support system for the route planning of ummanned air vehicles gendarmerie forces
- Tez No: 132971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada insansız hava araçlarının rota planlaması için bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı, bir bölgede ortaya çıkan hedeflerin eldeki araçlar ile en kısa zamanda gözetlenmesinin sağlanması olarak belirlenmiştir. Uygulama esnasında probleme çeşitli kısıtlar ilave edilerek çözüme ulaşılmıştır. Bu kısıtlar zaman penceresi kısıtları, rüzgar etkisi ve araç sayısı kısıtları olarak belirlenmiştir. Literatürde, araç rota problemi olarak tanımlanan tamsayılı doğrusal model kullanılarak optimal çözüm elde edilmiş; ayrıca Clarke ve Wright kazançlar sezgiseli, tarama sezgiseli ve en yakın komşuluk sezgiseli de sisteme dahil edilmiştir. Kullanıcı ile etkileşim Delphi 4.0 programı ile hazırlanan bir yazılım ile gerçekleştirilmektedir. Veri girişi ve sonuçlar bu kullanıcı arayüzü ile sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a decision support system for routing of unmanned aerial vehicles is implemented. The aim of the study is to construct a minimum length route for a fleet of vehicles that are designated to observe a set of targets. During the study a set of constraints is considered. These are: time windows constraints, wind effect and the number of vehicles. An optimal solution is calculated by using an integer linear model called Vehicle Routing Problem. Also Clarke and Wright Savings heuristic, Sweep Algorithm and Nearest Neighbor heuristic is included into the system. Interaction with the user is made by a software that is programmed with Delphi 4.0. This software is used for data input and solution viewing in