Taktik balistik füzeler ve modellemesi
Tactical ballistic missiles and modelling
  1. Tez No: 104221
  2. Yazar: SEHAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu Taktik Balistik Füze tehdidi ve bu tehdide nasıl karşılık verileceği, askeri kararlılık ve yöneylem araştırmasının füzelerle ilgili uygulamaları, temel tanımlardan başlanarak incelenmiştir. Giriş bölümünde, füzelerin stratejik ve politik olarak öneminin daha iyi anlaşılması ve Türkiye'nin füze tehdidi ve savunmasına bakış açısının belirlenebilmesi amacıyla jeostrateji, jeopolitik tanımlan verilmiş ve Türkiye'nin Milli Savunma Politikası ile Askeri Stratejisi değerlendirilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde balistik füzelerin tarihi gelişimleri, Türkiye üzerindeki balistik füze tehdidi ve özellikle de Taktik Balistik Füzelerin kullanım şekilleri ile füzelere karşı savunmanın nasıl yapılacağı incelenmiştir. Türkiye'ye yönelik tehdit stratejik olmadığından, Taktik Balistik Füzeler daha detaylı incelenmiştir. Takip edilen bölümlerde ise sırasıyla Sratejik Kararlılık ve Tehdit kavramlarının daha objektif değerlendirilebilmesine yardımcı olacak kantitatif yöntemler üzerinde durulmuş ve bu matematiksel modellerden ve yöneylem araştırması tekniklerinden askeri alanlarda ve özel olarak ta füzeler konusunda nasıl yararlanılabileceği tartışılmıştır. Son olarak, uzun bir süredir tartışılan ve gündemde olan“Kademeli Füze Savunması”,“Stratejik Savunma”başlığı altında verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The proliferation of ballistic missile technologies is a global third-world phenomenon which gathered momentum in the late 1980s, but the consequences of which could well be realized in the 1990s. Nowhere does this development pose more problems for crisis stability, arms control and international security then Middle East where the spread of missiles seriously exacerbates traditionally straned patterns of regional politics, and in times of crisis may propel the various parties closer to war. Along the combat aircraft, cruise missiles and UAVs (unmanned aerial vehicles), the ballistic missile is an aerial platform used to deliver a given weapon load conventional or non-conventional - to a pre-selected target. But, while other aerial platforms such as combat aircraft are sold at relative ease in the international markets, the spread of ballistic missiles and related technologies are perceived as a great cause of concern by Western military planners and analysts. This peculiarity has its origins in the following properties of the ballistic missiles: a) Unsurpassed speed to target: The extremely high speeds at which ballistic missiles travel makes the task of the intercepting them a very complicated and difficult undertaking. Besides the difficulty of making intercepts, the high velocity of ballistic missiles also denotes the minimum warning time available to defenders and eliminates as such the possibility of launching passive defensive measures and political action. b) Ideal platforms for NBC delivery: Besides terrorism, the weapons of mass destruction constitute the only viable option for a number renegade states to harm Western societies. Thanks to their promptness and their ability to overwhelm defensive measures, ballistic missiles excel as the ideal platforms for the delivery of weapons of mass destruction.c) Psychological impact: Since poor accuracy makes early-generation ballistic missiles virtually ineffective against military targets, their operators prefer using ballistic missiles against population centres in an indiscriminate manner, not to achieve any militarily significant results, but rather to influence the perceptions of the civilian population. This tendency to use them as political rather than military weapons appear to influence the perception of the war by the public more than any comparison of weight of high explosives delivered. d) Immunity to pre-emptive strikes: One clear advantage ballistic missiles offer is their relative immunity to pre-emptive air strikes, especially when they are deployed in a mobile mode. Despite phenomenal efforts in that direction, there is no definitive evidence of any mobile Scuds destroyed by air power independently during the Gulf War. Turkey is a country that is under a direct ballistic missile threat. Half of Turkey's territory is already within the effective range of chemical-tipped ballistic missiles in the arsenals of Syria, Iran and possibly Iraq, while the Egyptian“Project-T”missiles could reach targets in the Greek island of Crete. Should Scud-C and No Dong 1 missiles, as well as a number of comparable Russian or Chinese systems find their way in North Africa, parts of Italy, Spain and even southern France would come under a comparable threat. However, the threat at hand and its possible ramifications are hardly limited to the European countries located in the so-called southern flank of the continent. In the context of NATO and WEU contingencies, Turkey as a result of its geographic proximity and thereof vulnerability could be selected as target to place strain on Alliance cohesion when at instance a joint action is planned against a given country. Under such circumstances, the detrimental effect of ballistic missiles on crisis stability and thereof regional security is obvious. Because of this, in this study, starting with the basic definitions, subjects of Tactical Ballistic Missile Threat on Turkey, defense against to ballistic missiles, strategic stability, operational research applications on missiles are analyzed respectively. XI