TSK için NATO lojistik eğitim ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir eğitim modelinin geliştirilmesi
The Development of a training model to meet the logic training needs of the Turkish Armed Forces
- Tez No: 132988
 - Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
 - Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırma ile; NATO'nun 21. yüzyılda yüklenmiş olduğu muhtemel Barışı Destekleme, İnsani Yardım ve Terör - Karşıtı Harekatlarımda icra edeceği lojistik faaliyetlerin neler olduğunu ortaya koymak, bu harekatlara katılan TSK'nin lojistik konsept, doktrin, prensip ile imkan ve kabiliyetlerinin NATO Lojistiği'ne ne ölçüde uyum gösterdiğini tespit etmek ve bu yolla da Kara Kuvvetleri'nde lojistik görevlerde çalışan personelin, NATO Lojistiği alanındaki eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya ve akademik gelişimlerini sağlamaya yönelik bir eğitim modelini; amaç, yapı, süreç ve ürün alt boyutlarında ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde; ilgili kuramsal alan taranarak geleceğin lojistiğinin nasıl olabileceği tartışılmış, NATO Lojistiği'ndeki son değişimler ortaya konulmaya çalışılmış, lojistik eğitim sistemindeki son gelişmeler incelenmiş, TSK'nin son yıllarda katıldığı Çok Uluslu ve Müşterek Harekatlar belirlenmiş ve bunlara dayalı olarak araştırmanın; problemi, amacı, önemi, gerekçesi, sınırlılıkları ve sayıltıları ortaya konmuştur. İkinci bölümde; NATO'nun oluşumu, temel görevleri, NATO'nun değişen misyon ve stratejileri kapsamında lojistik konsept, doktrin ve yönetim sisteminde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Kara Kuvvetleri lojistik alanındaki problem sahaları ve NATO lojistik durumu analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde; oluşturulması tasarlanan NATO Lojistik Eğitim Modeline ilişkin kullanılan yöntem açıklanmıştır. Beşinci bölümde; elde edilen bilgiler analiz edilmiş ve açık sistem yaklaşımı altında model oluşturulmaya çalışılmıştır. ııAltıncı bölümde; konunun kısa bir değerlendirilmesi yapılmış ve lojistik eğitim modeline ilişkin öneriler sunulmuştur. Bu araştırma ile oluşturulan modelin; 21. yüzyılda küreselleşen NATO lojistik alanı içerisinde, TSK'nin lojistik eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek, değişime ve gelişime ayak uydurabilecek lojistikçi personelin yetiştirilmesine katkıda bulunacağı umulmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims; to indicate certain logistic activities of the 21st century, which NATO is to conduct in Peace Support, Humanitarian Aid and Counter-Terror Operations; to determine in what aspects TAF's logistic concepts, doctrines, principles and capabilities adapt to NATO logistics; and finally to put forward a training model comprising of goal, structure, process and product aspects through which the Land Forces' logistics staff will meet their training requirements in the field of NATO Logistics, by making an academic progress. The first chapter discusses logistics of the future by reviewing the relevant literature. Besides, it brings up the latest developments in NATO Logistics and also in the logistic training system. Then, it informs about recent Multinational and Joint Operations in which Turkish Armed Forces had taken place. Regarding all of these, the goal, significance, necessity, limits and hypothesis of the research is pointed out together with the problems that have occurred during preparation period. The second chapter deals with the changes in logistic concepts, doctrines and management systems that have occurred through NATO's establishment, its fundamental missions and changing strategies. The third chapter analyses NATO's logistic position and the problem areas in Land Forces' logistics. The forth chapter puts forward the research method used in the establishment of NATO Logistics Training Model. The fifth chapter analysis previously gained information, and creates a model within the open system approach. IVThe sixth chapter, after summing up the subject, provides recommendations related to above-mentioned logistic training model. Taking into account the NATO Logistics Field of 21st century, it is hoped that this model can meet the logistic training requirements of the Turkish Armed Forces, and can contribute to the education of logisticians, so as to make them adapt to the developments and changes of the 21st century.