Bulanık mantıkla bütçeleme ve bütçe kontrolü
Budgeting and budget control through fuzzy logic
  1. Tez No: 132989
  2. Yazar: HÜSEYİN GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bulanık mantık teorisinin, bütçe etkinliğini artırıcı bir yaklaşım olup olmadığı incelenmektedir. Bu maksatla önce bütçelemede ve bütçe kontrolünde karşılaşılan sorunların sebepleri ve çözüm yolları yazın taraması ve uygulayıcılarla yapılan görüşmeler sonucu tespit edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen sorunların çoğunluğunun, bütçe sürecinde esneklik, gerçekçilik, istisna, motivasyon vb. bütçe ilkeriyle çözülebileceği ve sorunları çözmedeki sıkıntının, basit, kullanışlı ve etkili bir bütçeleme ve bütçe kontrolü aracının kullanılmamasından kaynaklandığı görülmüştür. Bulanık mantık, çalışmada, bu eksikliği giderecek teorik alt yapısı olan kullanışlı bir yaklaşım olarak ele alınmıştır. Çalışma iki bölümdür. İlk bölümü, bütçe, bulanık mantık, bulanık mantıkla bütçeleme ve bütçe kontrolü kavramlarının yer aldığı yazın taramasından; ikinci bölümü ise ilk bölümde teorik alt yapısı oluşturulan bulanık mantıkla bütçeleme ve bütçe kontrolü faaliyetleriyle ilgili örnek uygulamalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, it's analysed whether application of fuzzy logic theory to budgeting and budgetary control is appropriate approach to icrease the efficiency of budgets. To test the hypothesis, the problems in budgeting and budgetary control are intended to be recognized. For this reason we reviewed the literature and interviwed with some budget staff. It's understood that the problems of budget process stem from the inappropriate approaches that can not include important budgeting principles like flexibility principle, realistic expectations principle, motivation principle, and exception principle, completely. For an efficient budget process a simple, useful and effective tool is needed. We accepted that fuzzy logic, having a theorical background, is an appropriate approach to solve the problems stemming from the classical approaches. This paper consist of two parts naming Literature Review and Sample Practices respectively. In the first part some information about budget process, fuzzy logic, and fuzzy budgeting and fuzzy budgetary control are given. The second part consists of fuzzy budgeting and fuzzy budgetary control practices. m