İnşaat firmaları için stratejik yönetim ve inşaat işletmelerine yönelik strateji formülasyonu
Strategic management of construction firms and strategy formulation for the sector
  1. Tez No: 133005
  2. Yazar: RIFAT TÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İNŞAAT FİRMALARI İÇİN STRATEJİK YÖNETİM VE İNŞAAT İŞLETMELERİNE YÖNELİK STRATEJİ FORMÜLASYONU RIFAT TÜR Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ Aralık 2002, 115 Sayfa Bu çalışmada, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların stratejik yönetimin temel ilkelerine yaklaşımları, çevresel faktörlerden etkilenme durumları ve mevcut durumda uyguladıkları veya uygulamayı düşündükleri stratejik alternatifler belirlenmeye çalışılmıştır. Strateji formülasyonu süreci içinde işletmenin amaçlarının, iç yapısının ve dış çevrenin analiz edilerek, bunun sonucunda rekabete dayalı bir çevrede uzun vadede yaşamın nasıl sürdürülebileceği araştırılmıştır. Çalışmada ülkemizin ekonomik, politik ve siyasi çevresi analiz edilerek, stratejik yönetim anlayışının firmalara entegrasyonu aşamasında ortaya çıkan olumsuz durumlar irdelenmiştir. Söz konusu çevresel faktörler karşısında firmaların izlediği alternatif stratejiler belirlenerek bu stratejilerin mevcut rekabet ortamına uygunluğu tartışılmıştır. Sonuç olarak, inşaat firmalarının stratejik yönetimin temel unsuru olan formülasyon aşamasına gereken önemi vermedikleri ve bunun bir sonucu olarak planlama sürelerinin kısa vadeler ile sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Günümüzde inşaat sektörü için yeni bir yönetim tarzı olan stratejik yönetimin firmalarca yeterli derecede kavranamadığı ve izlenen stratejilerin bilimsellikten uzak olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İnşaat sektörü, Stratejik yönetim, Strateji formülasyonu, Stratejik planlama, Çevresel faktörler, SWOT analizi.JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Doç. Dr. S. Nilay KESKİN ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRATEGIC MANAGEMENT of CONSTRUCTION FIRMS and STRATEGY FORMULATION for THE SECTOR Rıfat TÜR M.Sc. Thesis; Department of Civil Engineering Adviser: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ December 2002, 115 Pages In this study, the approach to basic principles of strategic management, effecting levels from environmental factors and strategic alternatives which is still applied or will be applied in future of construction firms were determined. In a competitive enviroment, how a firm life could be continued in a long period was searched by analysing firm's objectives, internal structures and external enviroment in the strategy formulation process. Negative situation produced at the stage of integration to firms of strategic management concept were examined by analysing economical and political enviroment of Turkey in this study. Appropriateness of strategies to present competitive enviroment was discussed by determining alternative strategies of firms aganist enviromental factors. Consequently, it's determined that construction firms didn't consider important sufficiently the formulation stage which is the main element of strategic management and, therefore, planning durations were limited of short periods. It's conclued that strategic management w hat is a new management form for the c onstruction sector at present w as n ot c omprehended a dequately b y firms and s trategies followed w ere n ot scientific. mKEY WORDS: Construction Sector, Strategic Management, Strategy Formulation, Strategical Planning, Enviromental Factors, SWOT Analysis. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Aynur KAZAZ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Assoc. Prof. Dr. S. Nilay KESKİN iv